30.12.2019 9.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Před 100 lety byl založen předchůdce ČHMÚ
Výběr informací o Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ), jehož předchůdce, Československý státní ústav meteorologický, vznikl před 100 lety, 1. ledna 1920:
– Český hydrometeorologický ústav je státní příspěvkovou organizací zřizovanou ministerstvem životního prostředí. Jeho úkolem je poskytovat odborné služby v oblasti kvality ovzduší, hydrologie, jakosti vody, klimatologie a meteorologie.
– ČHMÚ je kromě předpovědní služby zodpovědný také za provoz výstražné služby včetně smogového varovného a regulačního systému. Vedle různých odborných služeb se ústav zabývá také vědecko-výzkumnou činností nebo tvorbou a správou databází, souvisejících s hlavním oborem jeho činnosti.
– Ústav má své hlavní sídlo v Praze-Komořanech. Patří pod něj také regionální pobočky v Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Instituce využívá i síť profesionálních meteorologických stanic. ČHMÚ loni zaměstnával zhruba 700 lidí.
– Předchůdcem ČHMÚ byl Čs. státní ústav meteorologický, který vznikl na přelomu let 1919 a 1920. Jeho úkolem bylo shromažďovat a zpracovávat pozorování, účastnit se mezinárodního výzkumu a denně sestavovat předpovědi počasí. Prvním ředitelem ústavu byl Rudolf Schneider (1881 až 1955).
– Vládním nařízením pak od 1. ledna 1954 Československý státní ústav meteorologický přibral hydrologii, od roku 1967 byla do ústavu začleněna ještě ochrana čistoty ovzduší. V roce 1969 v rámci federativního uspořádání státu vznikly Český a Slovenský hydrometeorologický ústav se sídlem v Praze a Bratislavě.
– ČHMÚ má tři odborné úseky (Úsek meteorologie a klimatologie, Úsek hydrologie a Úsek kvality ovzduší), dva podpůrné úseky (Úsek ekonomicko-správní a Úsek informatiky) a odbor ředitele.
– Ředitelem ČHMÚ je od roku 2017 přírodovědec Mark Rieder. Po uvedení do funkce řekl, že chce větší zapojení do výzkumných projektů, otevřenější komunikaci s veřejností a plnohodnotnou účast v Evropském centru pro střednědobou předpověď.
– Rieder nedávno řekl, že ČHMÚ pořídí za 80 milionů korun druhý superpočítač, který předpoví proměnu počasí v ČR při různých scénářích klimatické změny. Nový přístroj poslouží i jako záloha k současnému, který vytváří numerický model pro krátkodobé předpovědi Aladin. V areálu ústavu se nyní staví nová budova centrálního předpovědního pracoviště za 85 milionů korun.
– Ústav se zabývá rovněž publikační činností. V posledních dekádách vydal například Meteorologický slovník výkladový a terminologický (1993), Dějiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku (2001) nebo Atlas podnebí Česka (2007).
– ČR je jedním ze zakládajících členů Světové meteorologické organizace a ČHMÚ tak spolupracuje s řadou institucí, s Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO), Evropskou organizací pro využití meteorologických družic (EUMETSAT) či Evropským centrem pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF).
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commonsd, Převedena z cs.wikipedia na Commons jitka
30.12.2019 9.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality

VODNÉ A STOČNÉ 2024: Na Přerovsku vzroste cena o 4,1 procenta
Akt. 10.12.2023 15.46Rubrika: Voda a naše peněženka

VODNÉ A STOČNÉ 2024: VAK Náchod zdraží o 9,1 procenta
Akt. 10.12.2023 15.45Rubrika: Voda a naše peněženka