25. 5. 2019

Pražští studenti zachránili z Vltavy tisíce mlžů

Záchranářské akce organizovaná Povodím Vltavy, Pražskou zvířecí záchrankou a Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) se účastnilo kolem sta dobrovolníků, kteří pomohli desítkám tisíc různých mlžů zpátky tam, kam patří. Informoval o tom server ekolist.cz.

Dvoudenní akce se přitom uskutečnila v souvislosti s opravou Trojského jezu, při které došlo v ranních hodinách k poklesu hladiny v řece asi o 2,5 metru. S běžnými fluktuacemi vody v řekách si mlži většinou dokáží poradit, buď se sami přesunou zpět do vody, anebo se zavrtají hluboko do bahna, kde nějakou dobu mohou přečkat. U rychlého opadu hladiny je však nutno škeblím pomoci, jinak jim hrozí, že uhynou, vadit jim může jak přílišné sucho, tak mráz. Pak přichází na řadu transfer.

Povodí Vltavy transfer škeblí domluvilo právě s Pražskou zvířecí záchrankou ČSOP, který, i prostřednictvím portálu Naše voda, požádal o pomoc veřejnost. „Kontaktovali jsme především zástupce středních škol, hned čtyři z nich souhlasili s pomocí,“ říká David Zítek z Pražské zvířecí záchranky. Studenti z gymnázií Elišky Krásnohorské, Budějovická, Jana Keplera a základní Bratrské školy měli šanci se seznámit hned s několika běžnými, ale i vzácnějšími druhy mlžů (například velevrub malířský). Jinak byl z vodních bezobratlých běžně k vidění například rak americký. „Jeho záchranu nedoporučujeme,“ říká Petr Stýblo ředitel pražské kanceláře ČSOP, „Je to nepůvodní druh, který vytlačuje už tak ohroženého raka říčního.“ Jinak je to s vrankou, tu do vody vrací. „Jak se dostala sem?“ kroutí hlavou nad rybou patřící do červeného seznamu IUCN.

Akce nabídla srovnání s podobnou situací před pěti lety, kdy se také opravoval jez. „Tehdy bylo celkově více škeblí, mladších jedinců ovšem přibylo,“ hodnotí Stýblo. „Situaci asi ovlivnily povodně, jinak strukturované je i koryto řeky,“ uvažuje. David Zítek si pochvaluje vyšší účast dobrovolníků z veřejnosti. „Práce bylo i tentokrát dost, řešily se i břehy slepých ramen u Libeňského mostu, i když na některé jsme se kvůli hloubce bahna vůbec nedostali,“ dodává.

„Těžký terén byl i na soutoku Vltavy s Rokytkou, právě zde bylo asi nejvíce škeblí,“ popisuje Zítek. Pokles hladiny odhalil kromě škeblí i spoustu odpadků. Kancelář ČSOP, která v ČR koordinuje kampaň Ukliďme svět!, uvažuje o další vyzvání veřejnosti k pomoci v úklidu odhalených břehů. Dobrovolníci mohou sledovat stránky www.uklidmesvet.cz. Uklizené břehy by ocenily určitě i škeble.

Zdroj: www.ekolist.cz., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

13.10.2014 13.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2