Vltavský zdroj infiltračních studní bude takřka nevyčerpatelný a jeho uvedení do provozu se stane v rozvoji zahrady důležitým milníkem. Dostatek vody přinese návštěvníkům pohled na dosud nevystavené sbírky a zahrnuje v sobě vlastní potenciál krásně zelených expozic.

Voda z vodovodního řadu má pro pěstitele rostlin mnohá úskalí. Tato voda obsahuje v Praze poměrně vysoké množství rozpuštěných minerálů, což je vhodné pro lidi, ale škodí rostlinám. Dalším problémem je určitá nepředvídatelnost kvality, jelikož voda pochází z více zdrojů, které se svým minerálním složením a tvrdostí výrazně liší. Dochází tak k různému působení vody na rostliny a ze zkušenosti již dlouho víme, že z chování rostlin poznáme v řádu týdnů změnu zdroje vody, která teče do botanické zahrady,“ dodává Bohumil Černý.

Během dvou let bude mít zahrada moderní a ekologické řešení pro čerpání závlahové vody. Magistrát hlavního města Prahy v blízké době vypíše tendr na výstavbu vodovodu. „Čerpací stanice bude vybudována v prostoru u bývalé Trojské lávky. Výstavba vodovodu bude probíhat v celkové délce cca 860 metrů a uvažovaný profil potrubí je 140 milimetrů. Součástí celé akce je i vybudování vodojemu o celkovém objemu 70 metrů krychlových, který bude umístěn na náhorní plošině areálu botanické zahrady u stávající rozhledny. Na tento přívodní vodovod bude napojen i areál Trojského zámku a jeho zahrady,“ uvedl Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Výstavba vodovodu zapadá do celkové koncepce postupného rozvoje botanické zahrady v Troji. Otevírají se tím nové možnosti a jde skutečně o jeden z mimořádně důležitých milníků, který Botanickou zahradu zase posouvá kvalitativně dopředu,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Naše voda, foto: wikimedia commons