26.9.2016 8.15, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
V Praze se o víkendu cvičila stavba protipovodňových zábran
V pražských Holešovicích si v sobotu hasiči spolu s policisty a vojáky vyzkoušeli stavění protipovodňových bariér. Šlo o největší podobné cvičení od roku 2011. Mobilní bariéry stály od Hlávkova mostu po budovu LightHouse u Libeňského mostu. Bariéra byla dlouhá 1,172 kilometru.
V příštím roce by se mohla vyzkoušet stavba protipovodňových opatření v pražské Troji, řekl ČTK vedoucí oddělení krizového managementu pražského magistrátu Daniel Barták.
„Poslední takto velké cvičení se organizovalo v roce 2011. Z důvodu povodní se poté podobné cvičení nerealizovalo, protože se odstraňovaly následky škod,“ vysvětlil Barták. Cvičení se podle něj připravovalo od loňského prosince. Dnes už od pěti hodin ráno byli první ze stovek cvičících na místě, začali svážet materiál. „Teď, kromě drobných dodělávek, je už celá protipovodňová linie dostavěna,“ dodal zhruba v jednu hodinu sobotního odpoledne Barták.
Podle něj by se příští rok mohlo v Tróji konat noční cvičení. „Doprotipovodňové linie nám zasahuje i tunelový komplex Blanka,“ vysvětlil vedoucí, nejspíš se tak bude během cvičení uzavírat i tunel. Trója je posledním místem, kde se opatření zatím nezkoušela.
Cvičení, jehož cena se zatím odhaduje na 1,1 milionu korun, se měla zúčastnit i primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle mluvčího magistrátu však onemocněla.
Celková délka všech pražských protipovodňových opatření včetně zemních valů, betonových stěn i mobilního hrazení je 19,255 kilometru, z toho mobilní opatření měří 6,795 kilometru. Náklady na výstavbu opatření v Praze přesáhly tři miliardy korun.
Při povodních v roce 2013 ochránily historické centrum metropole právě protipovodňové zábrany. Vltava ale zaplavila starou Hostivař, Libeň, Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařský ostrov. Další škody napáchal Botič. Škody se v Praze vyšplhaly ke dvěma miliardám korun.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Packa