17. 10. 2019

Prahu chrání o sedm etap hrází víc než v roce 2002

V současné době chrání Prahu celkem 19,2 kilometru zábran v osmi etapách, které tvoří jak pevné stěny a valy, tak mobilní hrazení, jež se podle povodňového plánu montuje ze slupic a hradidel. Připomíná to deník Mladá fronta DNES.

Ochrana Prahy před velkou vodou však ještě není kompletní. Zábrany chybějí například v Trojské kotlině. Vodě napospas je tak ponechána i pražská zoologická zahrada. „Trojská kotlina je specifická. Jakékoliv protipovodňové opatření v ní vytvoří přehradu, od které se bude voda odrážet,“ popisuje vedoucí magistrátního oddělení krizového managementu Daniel Barták.

Výzkumný ústav vodohospodářský proto pro Prahu vypracoval fyzikální model Trojské kotliny. „Na něm se nyní dělají propočty, které nám pomohou zvolit nejvhodnější způsob ochrany dané oblasti,“ říká radní pro bezpečnost Libor Hadrava. Dalším mobilním zábranám se však Praha brání, protože jejich výstavba při povodni zaměstnává velké množství lidí. V úvahu tak připadají spíše pevné zábrany.

Ochranu samotné zoologické zahrady komplikuje její poloha. Před povodní z roku 2002 by totiž zoo ochránily více než šestimetrové zdi. Jejich stavba ale není příliš reálná. Proto je pravděpodobnější, že bude zahrada chráněna maximálně proti stoleté vodě, aby měla dostatek času k evakuaci. Nejcennější objekty mohou mít hráze vlastní.

Magistrát plánuje kromě vyřešení zabezpečení Troji i dobudování zábran v oblasti Lipenců nebo navýšení současné ochrany ve Zbraslavi. Nechráněné zůstávají třeba také Lahovice a Lahovičky, kde by podle magistrátních analýz nebyly klasické zábrany efektivní. Obě čtvrti totiž leží na soutoku Vltavy a Berounky, kde by proti vodě nestačily ani desetimetrové stěny.

Ani ochrana centra města však není ještě zcela vyřešená. Jelikož začala Praha budovat ochranu Starého Města už v roce 1997, projektovaly se zábrany tak, aby dokázaly zastavit stoletou vodu s rezervou čtyřicet až šedesát centimetrů. „Staré Město je proto jediným úsekem, který není vybudován na základě zkušeností z povodní v roce 2002,“ vysvětluje radní Hadrava.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (ZOO Praha)

 

15.8.2017 7.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3