30.11.2017 3.32, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Praha se chce pokusit odkoupit část PVK už v příštím roce
Vedení pražského magistrátu se chce v příštím roce pokusit získat alespoň minoritní podíl v Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK), které vlastní francouzská Veolia.
Město by při tom mohlo využít 1,6 miliardy korun, které chce získat na výměně podílu v Pražské teplárenské za podíl v Pražských službách. O této transakci bude zastupitelstvo hlasovat ve čtvrtek. ČTK to sdělil radní Prahy pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Praha chce v budoucnu firmu PVK, která v Praze distribuuje vodu, ovládnout celou.
PVK má pražskou vodohospodářskou infrastrukturu pronajatou od městské Pražské vodohospodářské společnosti (VS) do roku 2028. Vedení magistrátu letos oznámilo, že je jeho cílem dosáhnout odkupu PVK od Veolie ještě před skončením smlouvy. Před tím chtělo kontrakt vypovědět, podle právních analýz by to však vedlo k soudním sporům, které by Praha pravděpodobně prohrála.
Magistrát, PVS a PVK nedávno podepsaly memorandum o spolupráci a zahájily jednání o dalším postupu. „Praha má za cíl získat až 100 procent vlastnictví PVK. Uvědomujeme si, že není úplně reálné, abychom celou společnost získali najednou. Myslíme si, že bychom v prvním kroku získali minoritní podíl,“ sdělil ČTK radní Procházka.
K nákupu podílu by mohlo město využít zhruba 1,6 miliardy korun, které magistrát podle Procházky získá v případě, že zastupitelé ve čtvrtek schválí plán výměny minoritního podílu Prahy v Pražské teplárenské za podíl v Pražských službách, který vlastní firma AVE CZ miliardáře Daniela Křetínského. Akcie, které chce Praha prodat, jsou ohodnoceny na 3,1 miliardy korun. Koupit chce zbylých 19,3 procenta v Pražských službách za 1,48 miliardy. Na transakci by tak město vydělalo přes 1,6 miliardy korun.
Vedení PVK zatím nechce blíže komentovat podrobnosti jednání, podle generálního ředitele firmy Petra Mrkose však probíhají korektně. „Prahu vnímáme jako strategického partnera, který by se měl jednoznačně podílet na dění v PVK. Doufáme, že jednání budou nadále pokračovat a vyústí ve vzájemně prospěšnou dohodu,“ sdělil ČTK.
Vodní hospodářství v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. PVK v 90. letech od státu koupila francouzská Veolia. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou do roku 2028. PVK ročně utrží několik miliard korun, Praze za pronájem vrací asi dvě miliardy a další částky vkládá do oprav sítí. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun.
Zdroj: ČTK