19. 9. 2020

2.1.2019 11.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Praha bojuje s CWI Smíchov o možný zdroj vody

Jedním z možných zdrojů vody pro Prahu by se mohl stát zdroj nacházející se na pražském Smíchově. Informují o tom Lidové noviny (LN) s tím, že jde o zdroj v hloubce několika desítek metrů obejevený v 80. letech při budování metra na trase B.

Vodní dílo se nachází pod pozemky, na nichž chce tajemný developer CWI Smíchov postavit rozsáhlý komplex. Vznikla obava, aby se důmyslné podzemní vodní dílo výstavbou nepoškodilo. Na pozemcích se však nedá stavět, protože je na ně uvalena takzvaná stavební uzávěra. Jednak z důvodu, že poblíž pozemků se nachází dopravní infrastruktura jako tunel Mrázovka či Smíchovské nádraží. Existuje však i názor, že stavební uzávěra na Smíchově souvisí s utajovaným vodním dílem, které je významné z hlediska bezpečnosti. Povolit výstavbu může rada hlavního města.

„Nelze oddělovat objekt vrtů jako jímací části díla od ostatních částí – železobetonových konstrukcí, štolového systému a gravitačního zásobníku. Toto vodní dílo tvoří jeden celek a je nedělitelné. V daném místě je vyhlášena stavební uzávěra, a to proto, že tam tento podzemní objekt – vodní dílo pro zásobování metra – existuje,“ míní znalec a specialista na vodohospodářské stavby Martin Jakoubek, který pro město vypracoval znalecký posudek.

Dnes již bývalá koalice primátorky Adriany Krnáčové přitom loni v září výjimku z uzávěry i nepovolila. Developer, od něhož vedou linky k bývalému šéfovi ČEZ Martinu Romanovi, se však nevzdal a podle zjištění LN se v polovině prosince obrátil na nového primátora Zdeňka Hřiba a nového starostu městské části Praha 5 Daniela Mazura s žádostí o setkání.

Investor na politiky tlačí, aby uzávěru z pozemku sejmuli. V dopise pro Hřiba a Mazura, který LN získaly, si jednatel CWI Smíchov Radek Menšík nepřipouští, že by jejich stavba mohla vodní zdroj poškodit. „Nově nastolené téma údajně akutní potřeby ochrany vodního zdroje a vodních děl je jen účelovou zástěrkou pro zakrytí dlouhodobého ignorování majetkového stavu i zanedbané péče o jímací vrty. Byla to přitom naše společnost, jež po nabytí pozemků upozornila na existenci a stav těchto đěl a vždy postupovala ve snaze tato díla adekvátně chránit i v rámci výstavby našeho projektu. Navíc stavební uzávěra nikdy nebyla ani účelově provázána s nyní tvrzenou ochranou vodních děl,“ napsal Menšík v dopise z 10. prosince.

Jeho tvrzení, že vodní dílo není v dobrém technickém stavu, však magistrát rozporuje. „Přes špatný stav povrchových znaků vodního díla je toto dílo dle provedených průzkumů funkční,“ uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Když se loni v červnu k projednání projektu CWI Smíchov na radnici sešla pracovní skupina, vedoucí služby ochranného systému metra Petr Kysilko si stav podzemního díla pochvaloval.

Zdroj: Lidové noviny (redakčně kráceno), ilustrační foto (náplavka Smíchov) Naše voda – Nina Havlová

 

2.1.2019 11.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4