10.6.2013 17.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Pozor na Haluchu vodní – je jedovatá
Halucha vodní (Oenanthe aquatica), která začíná právě v těchto dnech kvést, patří mezi jedovaté rostliny, které se vyskytují v blízkosti vody. Upozorňuje na to facebooková verze portálu Naše voda.
Tato jednoletá až dvouletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) je vysoká 30-150 centimetrů. Její lodyha je přímá, vzácněji poléhavá, bohatě větvená, v místě větvení často výrazně zalamovaná, takže stonek s větví tvoří tvar písmene Y. Listy jsou řapíkaté s pochvou odstálou od stonku, čepel v obrysu trojúhelníkovitá, 2-3x zpeřená na kopinaté až vejčité úkrojky (u ponořených listů nitkovité). Květenství je okolík složený z 5-20 okolíčků, květy bílé, téměř nepaprskující. Plodem je dvounažka.
Halucha vodní kvete od června do srpna. Tuto vysokou bylinu nalezneme nejčastěji v českých rybničních oblastech, Polabí a na Moravě v úvalech. Vyskytuje se hlavně v mělkých, stojatých nebo pomalu tekoucích vodách. Roste ráda i na periodicky zaplavovaných půdách.
Halucha vodní je jedovatá. Otrava touto rostlinou způsobuje koliku, průjem a křeče, může dokonce způsobit i smrt. V léčitelství se sice používaná proti astmatu, ulehčuje vykašlávání a je močopudná, používá se také zevně na rány, její použití je ale velmi rizikové.
Zdroj: Facebook Naše voda
10.6.2013 17.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality
Povodňové škody v Opavě přesáhnou 12 miliard, prioritou jsou nyní školy
Akt. 12.1.2025 18.50Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace