6. 7. 2020

Povolení k odstřelu kormoránů komplikují termíny správních řízení

Značné škody na rybách čeká příští rok šéf společnosti Chov ryb Jistebník Antonín Madzia. Píše o tom deník Mladá fronta Dnes s odkazem na skutečnost, že kormoráni způsobující škody budou vyjmuti ze seznamu zvláště chráněných druhů.

Stát tak už nebude vyplácet náhradu za jimi sežrané ryby. O odstřel ptáků však rybáři musejí i nadále žádat. Už ne na kraji, ale na radnicích s rozšířenou působností. „My se kvůli tomu dostaneme na půl roku do právního vakua. Povolení k odchytu kormoránů nám končí 31. března. O nové ale s předstihem žádat nemůžeme, musíme počkat, až začne platit nová vyhláška,“ vysvětluje Antonín Madzia. Dodává, že jde o dvě správní řízení. Když se nikdo neodvolá, každé z nich potrvá necelé tři měsíce.„Takže půl roku nebudeme moci kormorány odchytávat. Oni budou nerušeně lovit ryby. A náhrady nebudou,“ vysvětluje Madzia.

Žádat o odstřel co nejvyššího počtu kormoránů se rybářství v kraji chystají. „Čekáme, že nám povolí více odstřelů. Zatím to bylo 40 až 50 kusů ročně. Nám tady ale létají až osmisethlavá hejna,“ říká například ředitel Rybářství Rychvald Hynek Sochor.       Kormoráni rychvaldskému rybářství ročně způsobí až dvoumilionové škody. „Jinak než odstřelem je nelze plašit. Jsou velmi chytří. Zkoušeli jsme i dravce, ale nebylo to efektivní,“ doplňuje Sochor s tím, že kormoráni jsou v regionu celoročně. Největší nápor rybníky zažívají na podzim a na jaře.

Podle Jana Kašinského ze Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku v kraji sídlí několik párů kormoránů. „Stohlavá hejna, která jsou v pohybu a loví na rybnících, pocházejí z celé Evropy,“ říká. Dodává, že podle nové vyhlášky bude kormorán spadat jen mezi obecně chráněné ptáky. „Rybáři pravděpodobně povolení k odchytu většího počtu kusů dostanou. Populaci kormoránů už by to nemělo ohrozit,“ míní Kašinský.

Právě nárůst počtu kormoránů byl důvodem změny. „Mají fatální vliv na stav ryb, ale i na stromy, které ničí jejich trus,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. V zastavení vyplácení škod rybářům ministerstvo nevidí problém, počítá s častějším odstřelem. „Škodám by mělo být předcházeno odlovem a plašením,“ uvedl mluvčí Matyáš Vitík.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

19.12.2012 11.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2