7.8.2023 18.19, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Povodí Vltavy zná podobu svého nového provozního střediska ve Strakonicích
Státní podnik Povodí Vltavy při hledání podoby nového areálu provozního střediska ve Strakonicích zvolil cestu architektonické soutěže, coby nejtransparentnějšího způsobu výběru nejlepšího návrhu a týmu, se kterým dopracuje projekt až k jeho realizaci. Jasným přáním Povodí Vltavy bylo jít příkladem v šetrnosti k životnímu prostředí, využívání obnovitelných zdrojů a hospodaření s vodou. Provozní areál Povodí Vltavy ve Strakonicích by tak měl být vzorem výstavby respektující místní poměry, ochranu životního prostředí a udržitelnost, nejen pro veřejný sektor, uvedl Hugo Roldán, mluvčí Povodí Vltavy.
Porota určila jako vítězný návrh dvojice architektů z Brna Kristýny Shromáždilové a Lukáše Fišera, na kterém mimo jiné oceňuje provázání s řekou, které umožňuje výhledy, a dobré zasazení do svého okolí, kdy se budova nestaví zády ani k silnici ani k řece a nabízí uživatelům přívětivé prostředí a kvalitní pracovní zázemí. Druhou cenu získal pražský architektonický ateliér PROJEKTOR Václava Matějky a Evy Matějkové Šarochové. Třetí cenu porota udělila také pražskému týmu Ondřeje Tučka, Markéty Nikerle a Filipa Bernarda.
„Jsem velmi potěšen velkým zájmem o naši soutěž ze strany početné řady uchazečů nejen domácích, ale i z jiných zemí Evropy, kteří podali mnoho kvalitních návrhů. Bylo tedy z čeho vybírat. Věřím, že následné jednání s vítěznými autory vyústí v realizaci moderního provozního objektu, splňujícího přísná kritéria šetrného přístupu k životnímu prostředí a k využívání přírodních zdrojů, v souladu s celkovým zaměřením Povodí Vltavy při výkonu jeho činností,“ konstatuje Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy.
Soutěže se zúčastnilo 57 týmů z České republiky, Slovenska i vzdálenější Evropy, návrh podaly například i architektonické týmy z Francie, Dánska nebo Lucemburska. Porota vybírala pouze na základě kvality návrhu, jména autorů se porotci dozvěděli až po svém rozhodnutí o udělení cen. Složení poroty, ale zejména všechny soutěžní návrhy jsou k vidění na stránkách organizátora soutěže CCEA MOBA. Na soutěž o návrh nyní standardně naváže tzv. jednací řízení bez uveřejnění, kde s týmy, které získaly cenu v soutěži, Povodí Vltavy bude jednat s cílem dohodnout se na smlouvě, kterou chce s tím nejúspěšnějším uzavřít již v létě. Zahájení samotné stavby je plánováno na rok 2025.
Předpokládané investiční náklady na realizaci projektu činí 85 mil. Kč bez DPH.
Naše voda, vizualizace: PVL/ CCEA MOBA
7.8.2023 18.19, Rubrika: Přehrady a vodní dílaAktuality
Záplavy v Moravskoslezském kraji postihly 99.700 lidí, mají dosud 3 jasné oběti
Akt. 20.9.2024 9.25Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Ve středních Čechách je druhý stupeň ještě na Labi v Mělníku
Akt. 20.9.2024 8.52Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině