20. 8. 2019

Povodí Vltavy letos chystá přípravné práce k odbahnění přehrady Sedlice

Povodí Vltavy letos vyzkouší postup navržený pro odbahnění přehrady Sedlice na řece Želivce na Pelhřimovsku. Takzvaný těžební pokus by měl být proveden do října, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.

Práce na celkovém vyčištění nádrže by pak mohly začít v příštím roce, pokud na ně povodí sežene peníze. Cena se bude odvíjet od množství sedimentu vytěženého ze Sedlice, podle dosavadních předpokladů jde zhruba o 300 milionů korun. Sedlice s rozlohou 38 hektarů patří mezi nádrže, které pomáhají udržet v dobrém stavu vodárenskou přehradu Švihov, z níž bere pitnou vodu i Praha. Letošní těžební pokus na Sedlici bude stát asi šest milionů Kč. Poslouží k ověření technologie navržené k odstranění nánosů z tohoto vodního díla. “Poznatky budou zohledněny v projektové dokumentaci pro provádění investiční akce,” uvedl Roldán.

Přehrada nedaleko obce Sedlice byla dokončena v roce 1927, hráz je v koruně dlouhá 118 metrů. Přípravy na odstranění nánosů z přehrady zahájilo povodí už před několika lety. Podle informací od místních lidí tam pracovníci postavili molo a rozšířili komunikaci, po níž by se bahno mělo odvážet. Podle dřívějších údajů podniku pak na pokračování projektu chyběly peníze.

Zanesením nádrže se zhoršily podmínky pro rekreaci. Přitom jen na území obce Sedlice se 140 stálými obyvateli je přes 200 rekreačních chat a chalup. Odbahnění přehrady proto obec uvítá. “Doufáme, že se zlepší kvalita vody a zvýší se turistický ruch, který tady, možná i díky tomu znečištění, trochu ustává,” řekl ČTK starosta Sedlice Roman Cihlář. U přehrady Švihov letos Povodí Vltavy vydá deset milionů Kč za modernizaci technologického zařízení šachet vodárenských odběrů.

Investice připravuje na území Kraje Vysočina také podnik Povodí Moravy. Mezi nejvýznamnější patří rekonstrukce přivaděče z vodárenské nádrže Hubenov na Jihlavsku s náklady kolem 90 milionů Kč. Letos by na tuto akci chtělo povodí dostat stavební povolení. “Samotná realizace je ale závislá na získání finančních prostředků,” uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů podniku. U další vodárenské nádrže Vír na Žďársku budou letos pokračovat práce na sanaci pilířů, za něž povodí dá zhruba 14 milionů Kč.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (přehrada Sedlice)

25.1.2017 16.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1