20. 9. 2020

V povodí Vltavy je polovina vody oproti normálu, varuje jeho šéf

Průtoky v řekách v povodí Vltavy jsou oproti dlouhodobému normálu méně než poloviční. Přívalové srážky to krátkodobě vylepšily, ale nyní je zase vody málo. Uvedl to v obsáhlém rozhovoru, jehož úvodní část přinášíme, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala v rozhovoru pro iDNES.cz.

„Podíváme-li se zpětně na období duben, květen a červen, tak se dá říct, že s výjimkou přívalových srážek, které se vyskytly i v rámci našeho povodí, se průtoky ocitají na hodnotách, které jsou pod padesáti procenty dlouhodobých průměrných hodnot charakteristických pro toto období. Nic optimistického to není. Na druhé straně máme v podstatě naplněné vodní nádrže včetně těch vodárenských, které jsou určeny výhradně pro zásobování pitnou vodou. Situace na vodních tocích pod nimi je příznivější než jinde, kde vodní nádrže nejsou. Už od konce dubna a od května vypouštíme z většiny nádrží takzvaný minimální zůstatkový průtok – nadlepšujeme průtoky a zároveň šetříme vodu, abychom s nadlepšováním vydrželi co nejdelší období,” uvedl Kubala.

Na jak dlouhou dobu zlepšily přívalové srážky stavy v řekách a potocích?
V průběhu posledních třech týdnů proběhla na celém území i u nás v povodí spousta přívalových srážek a bleskových povodní. Je to situace, která vám na několik hodin nebo na jeden den až dva dny zvedne průtoky i v tocích, kde je sucho. Způsobí to výrazné škody, voda jde převážně z polí, luk a z nějakých občasných vodních toků. Jenomže za dva až čtyři dny jsme se dostali zpátky tam, kde jsme byli – máme sucho a navíc i škody, které způsobila přívalová srážka. Na hydrologické situaci to nic nezměnilo.

Plné znění rozhovoru si můžete přečíst na: https://zpravy.idnes.cz/reditel-povodi-vltava-petr-kubala-sucho-boj-se-suchem-staveni-prehrad-retencni-nadrze-vodni-tok-i2g-/domaci.aspx?c=A180621_125020_domaci_fer , ilustrační foto (vizualizace malé vodní nádrže Senomaty) archiv Naše voda

 

24.6.2018 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4