29.5.2019 15.02, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Povodí Vltavy dostalo pokutu za úhyn ohrožených mihulí potočních
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Plzni uložili pokutu 100 tisíc korun státnímu podniku Povodí Vltavy za to, že způsobil úhyn kriticky ohrožených mihulí potočních v náhonu podél Erbenovy ulice v Nýrsku na Klatovsku.
Informovala o tom dnes Jana Jandová z tiskového oddělení ČIŽP s tím, že podnik tak porušil zákon o ochraně přírody a krajiny. Inspektoři provedli v červnu 2018 na místě šetření a zjistili, že koryto náhonu, do kterého běžně teče voda z řeky Úhlavy, bylo v tu dobu v délce minimálně 600 metrů zcela vyschlé. Našli v něm 35 mrtvých mihulí. Vyschlé koryto náhonu bylo způsobeno cíleným snížením průtoku v řece Úhlavě, které provedlo Povodí Vltavy z důvodu oprav jezu. Do náhonu tak netekla žádná voda. „Není pochyb, že k úhynu mihulí došlo kvůli tomuto snížení hladiny řeky Povodím Vltavy. Zjistili jsme, že práce na jezu prováděl státní podnik bez potřebné výjimky, která by ho opravňovala zasáhnout do biotopu a přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů živočichů. Tuto výjimku uděluje krajský úřad, Povodí Vltavy o ni nepožádalo,“ uvedla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.
Při posuzování míry závažnosti přestupku inspektoři vyhodnotili počet uhynulých kusů jako velmi vysoký. A dále vzali v potaz to, že státní podnik zabývající se správou povodí si musí být vědom povinností stanovených v zákoně o ochraně přírody a krajiny. „Na druhou stranu jsme zohlednili, že k zásahu došlo při správě vodního díla, tedy činnosti společensky prospěšné. I přesto to byl přestupek velmi závažný, především vzhledem k množství a stupni ochrany uhynulých živočichů,“ řekla Horčicová.
Sankce je pravomocná.
Zdroj a foto (uhynulé mihule potoční) ČIŽP
29.5.2019 15.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Aktuality
Lesy ČR upozornují na uzavírku stezky u Černého jezera na Šumavě
Akt. 15.3.2026 0.11Rubrika: Čistota vody a rekreace
Povodí Labe opět nabízí odborné praxe pro studenty
Akt. 14.3.2026 15.02Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Výběrová řízení
Veolia je hlavním partnerem v rekonstrukci vodní linky pražské ÚČOV
Akt. 10.3.2026 18.29Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, PR Članky, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace, Výběrová řízení
Světový den vody 2026 – akce členských organizací SOVAK ČR
Akt. 13.3.2026 12.14Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace













