19. 9. 2018

Povodí Vltavy chystá investice na Lipenské i Orlické přehradě

Do oprav vodních děl bude letos Povodí Vltavy investovat 65 milionů korun. Připomíná to jihočeská mutace Mladé fronty DNES s tím, že další významnou akci chystá Povodí za dva roky, kdy postaví doplňkový přeliv na Orlické a také Hněvkovické přehradě téměř za miliardu.

Smělé plány a investice do vodních nádrží zaměstnají v příštích letech Povodí Vltavy. Nejblíže k položení stavebního kamene je služební přístav na Lipně. Ten by mohl podle vodohospodářů vzniknout v roce 2018 na levém břehu nádrže na pozemcích přiléhajících k areálu vtoků na vodní elektrárnu. „Nabídli jsme přístav k využití Státní plavební správě, složkám integrovaného záchranného systému i policii, která projevila zájem o přístav v letním i zimním období,“ informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán s tím, že kotvit by tu mohlo nejméně šest lodí. Výstavba by podle předběžných odhadů mohla stát 50 milionů korun. „V současné době se bude měnit vydané územní rozhodnutí, přístav postaví během let 2018 až 2020,“ odhadl Roldán.

Vodohospodáři do budoucna plánují velký zásah do Orlické přehrady, která zadržuje největší objem vody z českých nádrží. Kvůli ochraně proti extrémním povodním, které zasáhly Česko před patnácti lety, chtějí vybudovat doplňkový bezpečnostní přeliv. „Stavba začne nejdříve v roce 2019, pokud proběhnou všechny přípravné kroky podle plánu. V tuto chvíli odhadujeme finanční náklady stavby na 830 milionů korun,“ popsal investici Roldán s tím, že propočet vychází ze současných cen. Mimo hráz by měla vzniknout tři přelivná pole široká 13 metrů a vysoká 7,5 metru s mohutnými ocelovými vraty. Pod hráz odvede vodu betonový skluz u současného lodního výtahu.

Státní podnik tento projekt připravuje od roku 2005. Protipovodňový přeliv na Orlíku by měl být nejvýraznějším zásahem na vltavské kaskádě za poslední roky. Stejnou stavbu chtějí vodohospodáři jen v menším měřítku vytvořit také na Hněvkovické přehradě a taktéž nejdříve v roce 2019.

Na horním toku Vltavy se povodí pustí do oprav Lipenské přehrady za tři miliony, výměnu potřebují nosníky jeřábové dráhy a oprava se dotkne zdvihacího mechanismu klapek bezpečnostního přelivu. Drobnějším opravám se nevyhnou ani nádrže Kořensko nebo Soběnov. Nejvýraznější letošní rekonstrukcí za čtyři miliony korun projde vodní nádrž Husinec, kde dojde k přestavbě provozních uzávěrů spodních výpustí a opravě líce hráze.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda (vizualizace přelivu Orlík)

 

 

 

10.3.2017 8.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >