19. 7. 2019

Povodí Vltavy bude na jihu Čech do dvou let investovat 130 milionů

Státní podnik Povodí Vltavy chystá na jihu Čech pro následující dva roky investice přes 130 milionů korun. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že nejnákladnější budou protipovodňová opatření pro Husineckou přehradu na Prachaticku a stavba poldru v Bílsku na Strakonicku.

Akce v Husinci je ale podle mluvčího podniku Hugo Roldána podmíněná ziskem dotací z programu Protipovodňová opatření III, který spravuje ministerstvo zemědělství. Protipovodňová opatření v Husinci mají stát 60 milionů korun. Husinec mají ochránit před stoletou povodní. Podle Roldána se nyní připravuje stavební řízení. Povodí společně s městem Husinec ale nejprve musí zajistit majetkové vypořádání a vykoupit všechny pozemky, na kterých má stavba stát. “S výkupy pozemků nám pomáhá město. Pokud bude v letošním roce vydáno stavební povolení, stavbu zahájíme v roce 2017,” uvedl Roldán. Ministerská dotace podle něj pokryje 85 procent, 15 procent představuje spoluúčast města. Součástí prací bude podle Roldána prohrábka koryta Blanice, rozšíření břehů, vybudování zařízení pro rozliv vody v momentě, když stoupne hladina. Potřeba je také přestavba jezu.

Mimo tuto investiční akci je tu pro letošek v plánu výměna některých technických zařízení. “Zahájíme rekonstrukci provozních uzávěrů spodních výpustí a opravu líce hráze,” řekl Roldán. Podle něj se bude celoplošně čistit zdivo hráze, opravovat jeho spárování včetně injektáže. “Dokončení prací předpokládáme v roce 2017,” dodal.

Povodí Vltavy pro tento rok chystá dalších sedm protipovodňových staveb. V Bílsku na Strakonicku bude pokračovat stavba suchého poldru, který zajistí snížení povodňového přítoku na Bílském potoce o více než dvě třetiny, na 7,6 metru krychlových za vteřinu. Přívalové deště zasáhly Bílsko a okolní obce za posledních deset let třikrát, napáchaly stomilionové škody. “Předpokládané dokončení stavebních prací je v srpnu tohoto roku, celkové náklady jsou odhadnuty na téměř 43 milionů korun,” uvedl mluvčí. Povodí tu počítá i s úpravou koryta Bílského potoka, které vyjde na 15 milionů.

Podobnou částku bude stát rekonstrukce jezu Hamr na řece Nežárce. Bude tu nová vodácká propusť a rybí přechod. Na pět milionů vyjde úprava koryta Kamenitého potoka ve Strmilově na Jindřichohradecku. Další dva miliony bude stát zabezpečení skalního masívu na řece Malši u chatové osady v Plavu u Českých Budějovic. Další investicí ve výši 1,5 milionu korun je zajištění stability vzdušného svahu Novořecké hráze na Třeboňsku. Na více než tři miliony vyjde rekonstrukce nábřežní zdi Plešského potoka v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku. V letošním plánu je také zprůchodnění jezu na Lužnici v Českých Velenicích pomocí nového rybího přechodu k umožnění migrace ryb a vodních živočichů. “Předpokládané náklady nepřesáhnou půl milionu korun,” uvedl Roldán.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (již uskutečněná rekonstrukce jezu na Lužnici – Povodí Vltavy)

17.4.2016 4.21, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4