13. 7. 2020

Povodí přehrady zásobující Liberec se možná rozšíří o 12 procent

Dostatek vody pro přehradu Josefův Důl, která je zásobárnou pro Liberec, by do budoucna mělo zajistit rozšíření jejího povodí asi o 12 procent. Největší nádrž Jizerských hor by Povodí Labe chtělo propojit s Jelením potokem, převaděč chce vybudovat do deseti let.

Podle studie na to bude potřeba 61 milionů korun. Vyplývá to z vyjádření od mluvčích Povodí Labe a ministerstva zemědělství pro ČTK. Posílení kapacity přehrady by mělo zajistit dostatek vody nejen pro krajské město, ale mohlo by pomoci i Frýdlantsku. Oblast u hranic je ohrožena ztrátou podzemní vody v důsledku rozšíření dolu Turów v Polsku. “Při plném zabezpečení současných požadavků na odběr pitné vody je zde skutečně také prostor pro nějakou formu vodohospodářské pomoci i na Frýdlantsku,” uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Odborníci se obávají, že v horizontu deseti až 30 let může přijít Frýdlantsko o velkou část zdrojů pitné vody. Pokud se prognózy naplní, bude nutné přivést do této oblasti vodu z druhé strany Jizerských hor. “V černém scénáři by to mohlo být až 1,5 miliardy nákladů, které dnes Frýdlantsko nemá,” řekl už dříve ČTK ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Zásobování má podle něj dvě varianty – dovést vodu z přehrady Souš nebo josefodolské přehrady.

Povodí Labe si loni dalo zpracovat studii, jak lépe využít retenční kapacity přehrad v Jizerských horách a podchytit většinu vodních zásob v centrální části hor. “Z klimatických prognóz vyplývá a aktuální pozorování tomu nasvědčují, že nerovnoměrné rozložení srážkové činnosti se bude zvyšovat a odtok vody bude mít stále více epizodický charakter. Naší snahou je maximálně podchytit hydrologicky bohatá údobí zadržením vody,” uvedla Burianová.

Kromě Jeleního potoka odborníci ve studii posuzovali, zda by nebylo možné do Josefova Dolu svést i vodu z bedřichovské přehrady na Černé Nise, která slouží výhradně k zadržování povodňových průtoků. Ani jedna ze tří posuzovaných variant se ale neukázala jako vhodná. “U dvou variant by bylo nezbytné prorazit štolu a investiční náklady byly odhadnuty v úrovních 340 až 450 milionů korun,” uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Třetí varianta by sice stála “jen” 50 milionů, výstavba by ale značně postihla přírodně cenné území v CHKO Jizerské hory.

Nadále tak bude pokračovat jen příprava výstavby převaděče z Jeleního potoka. Projekt je nyní ve fázi zpracování projektové dokumentace, hotová by měla být do května příštího roku. V plánu je vybudovat potrubí dlouhé zhruba 1,6 kilometru. Vodohospodáři ho chtějí vést podél lesní cesty až k Hlubokému potoku, který je přítokem josefodolské přehrady. “Vliv na okolní přírodu by v tomto případě byl minimální,” dodala Ježková.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Josefův důl)

6.7.2017 4.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2