19. 7. 2019

Portál Voda základ života už funguje

Voda je nedílnou součástí našich životů. Je všude kolem nás. Jak dobře se ale známe? Přesně takovou otázku si klade nově spuštěný portál projektu Voda základ života (www.vodazakladzivota.cz).

Slovy režiséra Petra Krejčího, autora nového pořadu České televize Krajinou domova: „Naši předkové věděli o vodě a krajině mnohem víc, než víme my dnes. Zřejmě těch informací objemově nebylo tolik jako nyní, nebyly podpořené vědeckými studiemi, ale zato vycházely ze staleté zkušenosti.” Právě na tuto zkušenost, na tyto znalosti a na tento zájem o vodu – esenci všeho živého na zemi – chce projekt Voda základ života navázat.

Je jedno, z jakého úhlu se začnete o vodu zajímat. Jestli si jako zdroj poznání vyberete analýzy, mapy, statistiky, aktuality, názory, nebo třeba výlety do přírody. Projekt se snaží pojmout téma pro nejširší cílovou skupinu. Pro hydrology, meteorology, klimatology, biology a zoology, pro vodáky, turisty, plavce a nadšence do vodních sportů, bruslaře a hokejisty, lyžaře i skibobisty, pro odborníky i laiky. Zkrátka pro každého z nás.

Web přinese dosud nezveřejněná videa

Jedním z hlavních lákadel webových stránek www.vodazakladzivota.cz jsou unikátní videa z archivu Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Praze. Řada z nich totiž nebyla ještě nikdy zveřejněna a až nyní se budou v pravidelných intervalech premiérově objevovat online. Zájemci tak získají jedinečnou příležitost vidět i desítky let staré dokumenty o stavbách našich významných vodních děl, vývoji českých řek a dalších zajímavých věcech. Kromě těchto nových materiálů zde bude možné shlédnout i unikátní záběry vody od režiséra Petra Krejčího.

Portál zároveň nabídne názory a postřehy specialistů a známých osobností, články věnující se současným tématům (v březnu jde o téma hrozícího sucha) nebo přehledné mapy zobrazující v danou chvíli potřebné informace (v zimě údaje o tání sněhu a průtoku řek, v létě aktuální sjízdnost našich toků pro vodáky, v případě dešťů rizika vzniku povodní). Právě to, že každý najde všechny tyto údaje jednoduše a na jednom místě, je jedním z hlavních benefitů projektu.

„Naším hlavním cílem bylo propojit a transformovat tok informací mezi veřejností, státními orgány, orgány samosprávy, vodoprávními úřady, Povodími, ČHMÚ, VÚV, ČGS a dalšími organizacemi, aby lidé nemuseli žádné z důležitých informací složitě hledat. Aby se naučili znát jednu adresu, kde je všechny najdou a kam se budou rádi vracet,” komentuje účel projektu Jiří Hauptmann, ředitel korporátní komunikace HEINEKEN ČR a zakladatel platformy Voda základ života.

Projekt zaštítily státní instituce, komerční partneři i neziskové organizace

Patronem projektu je Ministerstvo životního prostředí, odbornými garanty: Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, Český hydrometeorologický ústav a Povodí Vltavy, jejichž pracovníci se podílí i na tvorbě obsahu portálu. Platforma Voda základ života vznikla díky generálnímu partnerovi společnosti HEINEKEN ČR, která se již delší dobu zajímá o problematiku zásob vody nejen v Česku (stojí například za projektem Naše mokřady – www.nasemokrady.cz). Komerčními partnery jsou ČEZ, Skanska, Úpravna vody Želivka a agentury  DARK SIDE a BIG FISH & CO. Z neziskového sektoru se zapojily organizace: Byznys pro společnost, Člověk v tísni a Český svaz ochránců přírody.

Kontakt pro novináře: Jiří Hauptmann, Předseda správní rady Voda základ života,  jiri.hauptmann@vodazakladzivota.cz, ilustrační foto Naše voda

 

29.4.2016 7.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4