3.1.2018 9.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
V povodí Ohře se přemnožili mývalové
Na Chomutovsku se čím dál více daří velké šelmě, mývalu severnímu. Informuje o tom denik.cz s tím, že mýval do české přírody nepatří a navíc působí škody na hospodářských zvířatech.
Mýval se podle údajů Agentury ochrany přírody vyskytuje především kolem Klášterce nad Ohří, Doupova, Perštejna a dále směrem ke Karlovarskému kraji. Narazit na něj ale můžete i poblíž obce Hora Svatého Šebestiána. „Mýval sice není vodní šelmou, ale jeho život je s vodním prostředím neodmyslitelně spjatý,“ vysvětluje zoolog z Agentury ochrany přírody Vít Tejrovský. „Kolem Ohře má zajištěný dostatek potravy, jako je hmyz, korýši a další vodní živočichové,“ popisuje zoolog.
Zoologové se snaží proti chlupatému vetřelci rázně zakročit a plánují spolupracovat dokonce s vojáky, kteří mají posádku na Doupově. „Jednáme s nimi o možnostech odstřelu,“ prozrazuje Tejrovský. Na první pohled možná poněkud tvrdý přístup má ale svůj důvod. „Mýval není původní druh, pochází z Ameriky. K nám se dostal z východního Německa, kam ho bývalý režim nasadil v ambici mít v přírodě vlastní kožešinová zvířata a být v této produkci soběstační, což se ukázalo jako hloupý nápad,“ vypráví Tejrovský. „Rychle se tam rozmnožil a dnes působí opravdu veliké škody, jsou jich tam tisíce,“ pokračuje zoolog. Podobná situace by se mohla stát i u nás. „Nemá tady predátora. Ideální by proto bylo dostat ho z české krajiny úplně pryč,“ doplňuje Tejrovský.
Zdroj: https://www.denik.cz, (redakčně kráceno) ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Ohře)
3.1.2018 9.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy