24. 5. 2019

Povodí Ohře nemá informace o pokutě za úhyn měkkýšů a odmítá pochybení

Státní podnik Povodí Ohře nemá zatím oficiální informace o verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS), který měl rozhodnout o udělení pokuty ve výši 400 000 korun za úhyn mlžů při manipulaci s vodní hladinou Doksanského jezera v roce 2005.

V rozhovoru pro portál Naše voda to dnes uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Podnik si navíc podle jeho slov není vědom žádného pochybení.

Podle České inspekce životního prostředí měl přitom podnik zavinit úhyn vzáckých chráněných mlžů škeblí rybničných a velevrubů malířských v říčním ramenu „Na Mouřku“ tím, že snížením vodní hladiny v jezeře se uvedení mlži ocitli na suchu a zahynuli. S tím ale Povodí Ohře nesouhlasí. Podali jsme kasační stížnost, neboť jsme přesvědčeni, že jsme dodrželi všechny platné předpisy,“ zdůrazňuje Svejkovský. Pohyb vodní hladiny v jezeře byl podle jeho slov pozvolný, takže se zdraví jedinci mlžů mohli bez problémů dostat k hladině a zachránit se. Svejkovský přiznává, že se na místě později našli zbytky schránek mlžů. „Nikdo ale neprokázal, že mlži odumřeli díky manipulaci s vodní hladinou,“ tvrdí mluvčí.

Skutečností je, že mlži hynou i zcela přirozenou cestou a jejich schránky se mohou v lokalitách, kde žijí, hromadit celou řadu let, aniž by se rozložily. Tento úkaz znají zejména paleontologové nacházející schránky vymřelých bezobratlých včetně mlžů časo nahromaděné na jednom místě ve velkém množství například proto, že šlo o kdysi klidná místa na mělčinách moří, kde nebyl téměř žádný proud.

Podle NSS mělo Povodí Ohře při pohybu hladiny v jezeře zkontrolovat výskyt mlžů a případné dopady na ně ve vzdálenosti 300 metrů od vyhrazeného jezu a všude tam, kde by jse ich mohla manipulace s vodní hladinou dotknout. Pokuta je proto podle soudců oprávněná.

S tím se ale Povodí Ohře nehodlá smířit. “Uvidíme, jaké máme možnosti obrany, na základě písemného rozsudku a rozboru našich právníků,“ podotýká Svejkovský.

Petr Havel

15.7.2011 17.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2