22. 7. 2019

Povodí Odry zvyšuje protipovodňovou ochranu na Bruntálsku

Kontroverzní nádrž Nové Heřminovy je nejznámějším protipovodňovým opatřením na řece Opavě. Jak ale připomíná bruntálský deník, kromě ní připravuje státní podnik Povodí Odry také řadu bezproblémových staveb, které mají všeobecnou podporu.

Patří k nim revitalizace a úpravy toků, budování malých vodních nádrží, úpravy v krajině i rozšíření monitorovací sítě. V loňském roce například podnik Povodí Odry stavebně dokončil část opatření týkajících se sledování srážek, průtoků v řekách a dalších veličin. „Celkem bylo postaveno sedm vodoměrných a jedna srážkoměrná stanice, a to například ve Vrbně pod Pradědem, Zátoru, Radimi, Městě Albrechticích či Opavě-Držkovicích,” uvedl investiční ředitel státního podniku Povodí Odry Miroslav Janoviak. Loni v létě byla zahájena výstavba dvou suchých nádrží v Lichnově, který si letos připomíná dvacet od tragických povodní v roce 1996. Další dvě nádrže, projektované u obcí Holasovice a Karlovice ve Slezsku, získaly na konci loňského roku stavební povolení a se zahájením jejich realizace se počítá v příštím roce.

Současně u staveb probíhá majetkoprávní příprava. Průběžně dochází k vypořádání pozemků a dalších nemovitostí nejen v Nových Heřminovech, ale také kolem řeky Opavy v Zátoru, Branticích, Krnově a Holasovicích. „V roce 2015 bylo na tyto účely využito 60 milionů korun a stejná částka je na výkupy nemovitostí připravena i letos,” upřesnil Janoviak.

V souvislosti s majetkoprávní přípravou a podáváním žádostí o územní rozhodnutí byla koncem loňského roku uzavřena dohoda mezi českým a polským zmocněncem vlády pro hraniční vody. Mezinárodní dohoda řeší rekonstrukci hráze na řece Opavě na polském břehu pod Krnovem. Dále bylo v souvislosti s přípravou heřminovské přehrady ukončeno zapracování navazujících staveb do územních plánů okolních obcí, například Čakové.

Probíhají také inženýrsko-geologické průzkumy. „Pro přehradu Nové Heřminovy je potřebná přeložka silnice I/45, pro niž zahájilo Ředitelství silnic a dálnic ČR geologický průzkum a letos zajistí příslušnou dokumentaci pro územní řízení,” doplnil Janoviak.

K pokroku došlo také v přípravě staveb, které přímo souvisejí s protipovodňovou ochranou Krnova. Na soutoku řek Opavy a Opavice se podařilo vyřídit územní rozhodnutí pro levobřežní hráz na českém území a letos se předpokládá vyřízení stavebního povolení. Obdobně na pravém břehu bylo zajištěno územní rozhodnutí pro hráz, která navazuje na obchvat Krnova, který je ale zatím v nedohlednu kvůli problémům s posudkem vlivů na životní prostředí EIA.

Zdroj: Bruntálský deník, ilustrační foto Naše voda (most v Nových Heřminovech)

 

 

12.4.2016 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4