28. 5. 2020

Povodí Odry zahájilo provoz infocentra v Nových Heřminovech

Státní podnik Povodí Odry jako investor připravované investiční akce „Opatření na horním toku řeky Opavy“, jejíž součástí je i přehrada v Nových Heřminovech, dnes zahájil v Nových Heřminovech provoz informačního centra. Oznámil to obchodní ředitel a mluvčí státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček.

Centrum bude všem občanům Nových Heřminov poskytovat informace týkající se připravovaného opatření na horní Opavě. Informační centrum je umístěno v prvním patře budovy společnosti A.B. TITAN, s.r.o., č. p. 117 (vstup do budovy je z ulice a je označen). Pro veřejnost bude informační centrum přístupné v lichých týdnech vždy ve čtvrtek od 14.00 do 16.00 hodin.

„V informačním centru budou v provozních hodinách k dispozici naši pracovníci, kteří se podílejí na přípravě akce, takže budou moci zodpovědět otázky týkající se jak technického řešení celého záměru, postupu přípravy jednotlivých staveb a jejich projednávání, tak zejména problematiky spojené s přípravou stavby přehrady v Nových Heřminovech i protipovodňové ochrany vlastní obce nad přehradou,“ vysvětluje Čestmír Vlček s tím, že předmětem diskusí mohou být i možná kompenzační opatření, která umožní další rozvoj obce ve vazbě na rozvojové záměry a na možné investice vyvolané stavbou přehrady, na něž vedení obce dosud nereaguje. „Dotazy mohou být samozřejmě směřovány také do oblasti majetkového vypořádání pozemků a staveb dotčených připravovanou investicí,“ dodává Vlček.

Současný stav přípravy investiční akce „Opatření na horním toku řeky Opavy“

V návaznosti na zpracovaný investiční záměr pro Opatření na horní Opavě zahájil státní podnik Povodí Odry práce na pokračování projektu, zejména v úrovni dokumentací pro územní řízení pro vodní nádrž Nové Heřminovy a úzce související stavby. Stávající činnost spočívá zejména v dokončení výběrového řízení na projektanta těchto staveb, který zajistí přípravu výše uvedených projektových dokumentací, a to vše do roku 2016. Další činností budou spočívat v realizaci inženýrsko-geologických průzkumů, zpracování různých matematických modelů či pokračování demolic objektů v zátopě. Současně probíhá projekční příprava revitalizačních a protipovodňových opatření na řece Opavě, zejména od obce Zátor po město Krnov, kde probíhá zajišťování podkladů pro příslušná územní řízení. V letošním roce budou dále zahájeny samotné stavební činnosti spočívající v zajištění realizace deseti limnigrafických a srážkoměrných stanic v povodí horní Opavy či dvou malých vodních nádrží.

Minulou středu vláda ČR schválila finanční prostředky na přípravu a dílčí realizaci opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku řeky Opavy včetně přeložky komunikací, a to ve výši 6,6 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství přitom chce co nejdříve dokončit výkup pozemků pro stavbu přehrady v Nových Heřminovech (v tuto chvíli stát vykoupil už 90 procent pozemků v Nových Heřminovech) a zahájit výstavbu tohoto vodního díla v roce 2018. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl ve čtvrtek 10. dubna v Ostravě. Je přitom přesvědčený, že ani protesty obce Nové Heřminovy na této investici už nic nemohou změnit.

Naše voda

 

24.4.2014 16.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31