13.4.2017 8.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Povodí Moravy zvyšuje hladiny vodních nádrží jako prevenci sucha
Hladiny vodních toků jsou v porovnání s dlouhodobými dubnovými údaji i nadále podprůměrné, v některých případech klesly i pod 20% měsíčního průměru. Státní podnik Povodí Moravy proto zvyšuje hladiny ve vodních nádržích a nadlepšuje průtoky v tocích.
Jak přitom připomíná mluvčí Povodí Petr Chmelař, i když bylo letos více sněhu než v předešlých letech, jarní tání nepřineslo do vodních nádrží mnoho vody. „Některé nádrže tak stále plníme. Hlavním cílem manipulací na vodních nádržích je postupné zvyšování hladiny, abychom zabezpečili dostatek vody, kdyby letos uhodilo sucho,“ konstatoval Chmelař. V porovnání s dlouhodobými průměrnými měsíčními průtoky jsou současné přítoky do nádrží významně podprůměrné. Aktuální přítok do Brněnské přehrady je 2,95 m3/s, do Vranova přitéká 5,32 m3/s, do Letovic 0,3 m3/s, do Plumlova 0,05 m3/s a do Bystřičky 0,45 m3/s.
V porovnání s dlouhodobými měsíčními průměry se průtoky na většině toků pohybovaly během týdne nejčastěji v rozmezí 15–80% dlouhodobého měsíčního průměru. Závěrovým profilem Moravy ve Strážnici protékalo průměrně 16% a Dyjí v Ladné 20 % dlouhodobého dubnového průtoku. Při srovnání aktuálních denních průtokových hodnot s dlouhodobými historickými údaji jsou nejblíže historickému minimu průtoky toků na střední a jižní Moravě (Jevišovka 6%, Litava 12% a Oskava 19%).
I přes nízké přítoky se nám postupně daří hladinu v nádržích zvyšovat. V závislostech na síle přítoku hladiny stoupají i o několik centimetrů za den. V současné době se naplněnost zásobních prostor nádrží pohybuje v rozmezí 55 – 100%. Vodní nádrž Vranov je naplněna na 91%, Novomlýnské nádrže dokonce na 100%. Letovice mají naplněnost 62% a hladina pomalu stoupá i přes nízkou úroveň přítoku. Za uplynulých sedm dní stoupla hladina o 18 cm. Množství vody postupně přibývá také v Bystřičce (60 cm za týden) i v Plumlově (5 cm za týden). Na nádržích Opatovice (52%) a Vír (67%) je hladina snížena z důvodu rekonstrukce vodního díla.
Všechny nádrže zajišťují minimální průtoky pro zachování biologického života v řekách. Současně obsahují dostatek vody pro povolené odběry surové i pitné vody. Pod vodními díly jsou dodržovány odtoky stanovené platnými manipulačními řády.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Vranov)
13.4.2017 8.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě