24. 7. 2019

Povodí Moravy začne s kácením stromů oceněných v soutěži Alej roku 2011

Kdo by se chtěl podívat na unikání lipovou alej u Moravy mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem, má poslední možnost. Upozorňuje na to deník Mladá fronta Dnes s tím, že za několik dnů  začne Povodí Moravy s velkým kácením alejí.

I když lipová alej u řeky Moravy mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem získala druhé místo v soutěži Alej roku 2011, nic to nezmění na tom, že Povodí Moravy vykácí kolem 100 stromů. „Je to vlastně rozloučení s naší alejí, kterou už nikdy v takové podobě jako nyní neuvidíme.“ Takovými slovy komentovala Lea Hudcová z Uherského Hradiště druhé místo místní aleje v soutěži sdružení Arnika Alej roku 2011. Když Hudcová unikátní stromořadí mohutných stromů do soutěže přihlašovala za sdružení Chraňme zeleň, byla už smířena s avizovanými plány Povodí Moravy, které se chystá v těchto místech vybudovat protipovodňová opatření. „Proto jsem brala soutěž jako ono vzpomínané loučení. Zároveň jsem ale chtěla lidem vyslat S. O. S. zprávu, aby se o dění kolem sebe zajímali, chodili na veřejná jednání a říkali své názory,“dodala.

Právě kolem aleje u řeky Moravy bylo dlouho ticho, přestože Povodí Moravy chystalo její kácení léta. V poslední době se ale proti němu zvedá stále silnější odpor, o čemž svědčí úspěch aleje v soutěži i protesty místních lidí. Těm se nelíbí, jak plánované kácení aleje, tak kácení další více jak stovky stromů ve Smetanových sadech. „Petici proti kácení už podepsalo přes 700 lidí a další ji podepisují, do svátků bych ji chtěla rozeslat odpovědným institucím. Doufám, že by se kácení mohlo zarazit,“ tvrdí mluvčí petičního výboru Lenka Karhanová. „Bohužel, spousta lidí se o věci kolem sebe nezajímá. Až vyjdou jednoho dne ven, tak už uvidí jen pařezy. To ale bude už pozdě,“ stěžuje si.

Pokud jde o kácení aleje u Moravy, spor se týká jedné části stromořadí, a to té, která je více vzdálena od řeky. Kritici kácení tvrdí, že toto stromořadí mohlo zůstat zachováno a protipovodňová hráz se mohla posunout ještě dál od řeky. „Povodí Moravy s našim sdružením jednalo solidně a vše nám vysvětlovalo. Přesto máme pocit, že za léta příprav mohlo vykoupit pozemky v okolí a hráz posunout mimo alej,“ namítá Hudcová.

Další kritici navrhují, aby Povodí Moravy prohloubilo koryto řeky, což by zabránilo možným povodním. Mluvčí podniku Veronika Slámová ale MF Dnes potvrdila,že kácení v aleji začne v lednu příští roku a úspěch v soutěži na tom nemůže nic změnit. „Celý projekt jsme chystali od roku 1997, snažíme se postupovat co nejšetrněji, řada stromů, které budeme kácet, je už přestárlých, seschlých, navíc nasadíme mnoho nových stromů,“ uvedla.

Pokud jde o posunutí hráze, Slámová argumentuje tím, že celý projekt by se prodražil na více jak půl miliardy korun, nyní je rozpočet 220 milionů korun. Z jejích slov vyplývá, že by údajně nepomohlo ani prohloubení koryta. „Na dně se posouvá štěrk, takže koryto by se muselo bagrovat neustále,“ řekla. Celou situací se zabývala také Inspekce životního prostředí. I ta však nakonec souhlasila s plány Povodí Moravy.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – jihovýchodní Morava

13.12.2011 10.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4