19. 9. 2020

Povodí Moravy si pochvaluje spolupráci s Policií ČR

Procesní audit, externí soutěžení veřejných zakázek či častější jednání dozorčí rady patří mezi opatření, které v rámci své protikorupční strategie přijal státní podnik Povodí Moravy v posledních dvou letech.

Podnik proto podle své mluvčí Veroniky Slámové vítá krok Policie České republiky, která postoupila ve vyšetřování kauz, na něž ji podnik před rokem a půl upozornil. „Jsem rád, že případy, na které upozornil prostřednictvím trestního oznámení na neznámé pachatele můj předchůdce, postoupily do další fáze. Státní zastupitelství, které včera přes média otevřelo jednu z podezřelých kauz, tak potvrzuje, že žijeme v právním státě. Přesto však musíme ctít presumpci neviny a vyčkat až na konečný verdikt soudu. V případě prokázání viny budeme požadovat náhradu škody,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Podle něj vedení Povodí Moravy nejen iniciovalo zahájení řízení, ale aktivně spolupracovalo s policisty a poskytlo všechny vyžádané dokumenty. Výsledkem je zahájení trestního stíhání bývalého zaměstnance, podezřelého z manipulací výběrového řízení na přípravnou fázi čištění Brněnské nádrže.

„Mrzí mne, že tato kauza, týkající se jednoho člověka, vrhá špatné světlo nejen na podnik Povodí Moravy, ale zejména na úspěšnou akci, kterou v Brně provádíme. Proto považuji za velmi důležité upozornit na fakt, že se nejedná o zakázku na projekt Realizace opatření na brněnské údolní nádrži s podporou Evropské unie. Případ se týká přípravných prací na zahájení projektu, kdy zřejmě došlo k selhání jedince. Předmětem vyšetřování je pochybení z června 2009, tedy z doby, kdy tyto náklady hradilo Povodí Moravy. Samotný projekt Realizace opatření odstartoval až v květnu 2010,“ zdůraznil Radim Světlík.

Státní podnik Povodí Moravy spolu s upozorněním na některé pochybnosti zahájil také interní změny, které vedou k větší transparentnosti a eliminaci korupčního jednání. Od loňského roku zúžil tým pracovníků, vypisujících veřejné zakázky a zadává je mimo podnik – externě. Vedení podniku také častěji konzultuje své kroky s dozorčí radou. Ta se letos sešla již po čtvrté. Přitom v minulosti se uskutečnilo zasedání tohoto kontrolního orgánu čtyřikrát za rok. V této době probíhá také procesní audit, z něhož mají vyplynout další závěry ke zefektivnění činnosti státního podniku.

„Na podzim budou také jednotliví vedoucí provádět hodnocení zaměstnanců. Chceme, aby na Povodí Moravy pracovali lidé, kteří budou nejen odborně erudovaní, ale zejména motivovaní pro zefektivňování své práce,“ dodal generální ředitel.

Naše voda

 

 

2.9.2011 13.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy, Výběrová řízení

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4