26.9.2024 9.51, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Povodí Moravy provádí zabezpečovací práce a sčítá škody
Povodí Moravy provádí v oblastech postižených zářijovou povodní zabezpečovací práce. Cílem je předejít dalším škodám a zajistit průtočnost koryt vodních toků. Současně s tím Povodí Moravy provádí prohlídky koryt vodních toků, protipovodňových opatření, břehových porostů, mapuje rozlivy a počítá škody.
Bezprostředně po povodni začali pracovníci Povodí Moravy provádět prohlídky a zjišťovat míru a charakter škod na vodohospodářském majetku, aby mohli zahájit zabezpečovací práce. Nejvíce postiženou oblastí je Šumpersko a sídla podél vodních toků Morava, Desná, Krupá a Branná. Do oblasti vodohospodáři přesunuli svou techniku i pracovníky z méně postižených částí povodí Moravy. „Aktuálně máme na Šumpersku čtyři desítky těžkých strojů a strojníků, kteří s opravdu velkým nasazením odstraňují škody po povodni a zabezpečují okolí vodních toků. Kromě mechanizace jsme do oblasti přesunuli také pracovníky z méně postižených oblastí tak, aby mohli řídit práce, identifikovat kritická místa, zjišťovat škody a mapovat průběh povodně,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Pomoc v podobě techniky a její obsluhy poskytlo Povodí Vltavy, Povodí Ohře, Povodí Labe i Lesy ČR. „Chtěl bych velice poděkovat státním podnikům Povodí Vltavy, Labe a Ohře i Lesům ČR za nasazení jejich pracovníků a techniky do postižených oblastí, stejně tak děkuji za spolupráci zemědělcům, například ze společností Úsovsko a. s. a Bludovská a. s., kteří nám umožňují přejezdy techniky po svých pozemcích i využívání svých pozemků jako deponií pro ukládání tisíců tun dřevní hmoty z odstraňovaných nápěchů ve vodních tocích,“ chválí spolupráci Gargulák.
Těžká technika pracuje na mnoha lokalitách, kde voda působila škody. Přesná místa prací jsou stanovena dle vyhodnocení rizik a dostupnosti techniky na daném místě. „Poškozená místa sanujeme, aby voda nepodemílala břehy, provádíme riziková kácení a odstraňujeme tisíce tun dřeva napěchovaných ve vodních tocích, těžíme naplavený materiál z míst, kde si během povodně řeky vytvořily nová koryta. Tyto zabezpečovací práce na kritických místech chceme dokončit během podzimu. Po celou dobu jsme v pravidelném kontaktu se starosty dotčených obcí, kteří jsou důležitým článkem v organizaci prací,“ popisuje Gargulák. Největší rozsah zabezpečovacích prací aktuálně probíhá podél Moravy od Hanušovic po Bohdíkov, dále pak např. ve Vikýřovicích, Velkých Losinách a Loučné nad Desnou či v Petříkově a Ostružné na říčce Branná.
Po dokončení zabezpečovacích prací přijdou na řadu opravy a rekonstrukce koryt vodních toků a dalšího vodohospodářského majetku, které před samotnou realizací budou vyžadovat projektovou přípravu. Povodí Moravy aktuálně provádí evidenci objemu škod na vodohospodářském majetku. Rozsah a výši škody bude správce povodí znát přibližně za 14 dnů.
Zdroj a foto (Hanušovice): Povodí Moravy
26.9.2024 9.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Česko a Polsko chtějí nastavit ještě přímější komunikaci při živelních pohromách
Akt. 9.10.2024 15.05Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Nový web odhaluje životní osudy ohrožených ptáků v reálném čase
Akt. 9.10.2024 11.24Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě