19. 5. 2019

Povodí Moravy: I přes srážky je vody stále málo

Povodňové průtoky ze začátku května, vydatné přívalové bouřky z poloviny května a přívalový déšť na konci měsíce sice zvýšily průtoky v tocích, ale po jejich odeznění jsou koryta řek opět téměř prázdná. Poukázal na to dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vody v řekách je málo a v nádržích ve správě Povodí Moravy dochází k poklesům hladin. Důvodem je zabezpečení povolených odběrů a dodržení minimálních průtoků pod vodními díly. Právě přítoky do vodních nádrží byly v posledních dnech na mnoha místech nižší, než průtoky pod nádržemi. Situaci nezlepšily ani srážky, které spadly na Moravě z úterý na středu. „Srážky v posledních týdnech jen pozastavily prohlubující se sucho v krajině  nedoplnily stavy podzemních vod a tak se vodnosti toků pomalu ale jistě vracejí k podprůměrnému stavu. Ze včerejška na dnešek na Moravě vyjma západu území spadlo minimum srážek. Hladiny řek tak nadále klesají. Sucho a podnormální vodnosti zaznamenáváme prakticky na celém území. Nejhorší je situace na jižní Moravě, Vysočině a Zlínsku,” popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Na hladiny podzemních vod podobné srážky nemají vliv a tak dochází i nadále ke snižování zásob podzemních vod. O nedostatku vody v síti vodních toků svědčí hodnoty průtoků v minulých dnech, které dosahovaly ve vztahu k dlouhodobým měsíčním průtokům podprůměru. Nízké průtoky vykazují zejména toky na jižní Moravě, např. Litava v Brankovicích (13%), Velička ve Strážnici (10%), Rokytná v Moravském Krumlově (10%) a Jihlava v Ivančicích (37%). Se suchem se potýkají také řeky v kraji Vysočina: Želetavka ve Vysočanech (12%), Balinka v Balinách (8%), Oslava v Nesměři (31%), v krajích Zlínský a Olomoucký řeky dosáhly podnormálních vodností, nejčastěji 30 – 55%.

„Nízké přítoky způsobují pokles hladin ve vodních nádržích ve správě Povodí Moravy. Ty klesají z důvodu zabezpečování povolených odběrů a dodržování minimálních průtoků pod vodními díly, které jsou vyšší než přítoky do nádrží. Přívalové deště v minulém týdnu sice krátkodobě zvedly hladiny na drobných tocích, ale sucho v krajině bude při nedostatku srážek přetrvávat.“ dodává Gargulák. Na většině vodních děl je situace obdobná. V případě nedostatku srážek budou hladiny v nádržích nadále klesat. Ve VD Boskovice klesla hladina za poslední týden o 10 cm, ve VD Mostiště o 24 cm, ve VD Vranov o 33 cm, ve VD Slušovice o 9 cm, ve VD Luhačovice o 7 cm.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (VD Vranov)

8.6.2017 7.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2