22. 8. 2019

V Povodí Moravy pomáhají dobrovolníci s úklidem okolí řek

Hned několik podzimních úklidových akcí s cílem vyčistit okolí řek a potoků pořádají v říjnu na střední Moravě dobrovolné spolky a organizace zaměřené na ochranu přírody. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Například na sobotu 5. října zorganizoval Český svaz ochránců přírody, regionální sdružení Iris z Prostějova, úklid biokoridoru řeky Hloučely (na snímku). Akce se účastnilo téměř 40 lidí. Proti loňskému roku převažovali dospělí, děti však také nechyběly. Úklid trval celé sobotní dopoledne a z břehových porostů se při něm nasbíralo na 28 pytlů odpadu. Jedná se přitom o odpad nashromážděný za posledních šest měsíců. Akce navázala na předchozí aktivity, které sdružení v daném místě už pořádalo. Povodí Moravy tyto akce podporuje, proto také dobrovolníkům poskytl potřebný materiál ve formě pytlů na odpad a rukavic. Zaměstnanci Povodí Moravy následně zajistili odvoz odpadu na skládku.  „Podle předběžných informací nebude tato iniciativa ze strany regionálního sdružení Iris poslední. Další úklid plánují na jaře a Povodí Moravy, s.p. jim bez váhání opět poskytne potřebnou podporu,“ komentoval plány sdružení David Fína, ředitel závodu Horní Morava.

Práce na údržbě říčních koryt a břehových porostů tvoří jednu za zásadních součástí vodohospodářské činnosti, které jsou nezbytné pro udržení patřičné průtokové kapacity. Spojí-li se tato aktivita s odstraňováním náplav a zátarasů, lze ji ve své podstatě zhodnotit i jako přípravu na zimu a případné ledochody. Proto je taková pomoc vodohospodáři vždy vítána. „Údržba břehových porostů patří k pravidelným činnostem našich vodohospodářů. Bohužel vzhledem k rozsahu území v naší správě, počtu zaměstnanců, jejich povinnostem plnit i jiné úkoly, ale především nedisciplinovanému chování našich spoluobčanů, kteří odpad do přírody přinášejí, je v podstatě nemožné udržet břehy našich řek zcela čisté. Proto si takových aktivit velmi ceníme a podporujeme je,“ zhodnotil pomoc dobrovolníků generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Další podobná akce se bude konat už v sobotu 12. října v Olomouci. Tentokrát se však místní Turistický oddíl mládeže Tuři 4105 Olomouc hodlá svou dobrovolnou akcí „Podél břehu“ aktivně zapojit do celorepublikového projektu s názvem „72 – Ruku na to!“. Všichni přítomní se pokusí zajistit čistější okolí potoku Romza v lokalitě Olomouc – Nedvězí. „Povodí Moravy s.p. plánuje akci obdobně jako v předešlém případě podpořit po stránce materiální, dodá pytle na odpad, rukavice pro předpokládaný počet 30 až 40 účastníků a následně se rovněž postará o likvidaci odpadu,“ sdělil k plánované akci Fína.

Projekt s názvem „72 hodin – Ruku na to!“ pořádá Česká rada dětí a mládeže. Jedná se o řadu dobrovolnických aktivit, které po celé České republice organizují místní neziskové organizace. Projekty se konají v jednotném termínu 10. až 13. října 2013 a jejich účastníci se snaží pomoci lidem, přírodě či místu, kde žijí.

Naše voda, foto Povodí Moravy

9.10.2013 8.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1