20. 8. 2019

Povodí Moravy plánuje odstranění sinic z vranovské přehrady

Již v srpnu začne odborná firma prověřovat, jaké metody budou vhodné pro čištění vranovské přehrady. Informuje o tom Znojemský deník s tím, že například proti přemnoženým sinicím by mohlo napomoci provzdušňování.

Sezona je v plném proudu a voda v nejnavštěvovanější přehradě v regionu je zatím čistá. S příchodem tropických teplot však hrozí znečištění vody sinicemi, které dokážou rekreantům znepříjemnit dovolenou. Čistotu vody, ale i bezpečnější přehradu by měl již brzy zajistit mezinárodní projekt za pětačtyřicet milionů korun, který již déle než dva roky připravuje Povodí Moravy se svými dolnorakouskými kolegy. První přípravné práce by měly začít již v srpnu. „Máme vybranou firmu, která se pustí do pilotního ověřování, zda sběr biomasy a provzdušňování napomohou kvalitě vody na Vranově. Na brněnské přehradě funguje dvacet aeračních věží, které fungují tak, že okysličená voda, která se drží při hladině, se dostane až ke dnu. Tam znepříjemní život sinicím,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že každá přehrada je jiná a to, co funguje v Brně, nemusí platit na vranovské přehradě. „Zjistíme, zda navržená technologie skutečně přispěje ke zlepšení kvality vody,“ doplnila Tomíčková.

Rozsáhlý projekt má prospět nejen lidem, ale i rybám a přehradě samotné. Proti sinicím u Bítova nasadí Povodí lodě, pod vranovskou přehradou chtějí omezit hrozbu mrtvého dřeva odnášeného povodněmi a lepší ochraně před velkou vodou přispějí nová čidla na řece. O plánech začali vodohospodáři mluvit před více než dvěma lety. Vodohospodáři plánují dále rozšíření měřicích stanic v Hardeggu nebo Podhradí. Součástí projektu je také zřízení zázemí pro instalaci norných stěn pro případ havarijního znečištění řeky. Dělníci je mají vybudovat na Dyji u Podhradí a na Želetavce u Koberova mlýna.

Projekt na čištění brněnské přehrady běží již několik let a mápřijít zhruba na dvě stě milionů, podstatnou část pokryjí dotace. Kromě již zmiňovaného provzdušňování má kvalitě vody napomoci také vápnění obnažených břehů. Podle některých odborníků by napomohla zejména výstavba nových čističek v obcích nad přehradou, jak uvedl internetový deník iDnes. cz.

Zdroj: Znojemský deník, ilustrační foto Naše voda

21.7.2014 8.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1