10. 7. 2020

Povodí Moravy odstraňuje škody po povodních z minulého týdne

Zaklíněné stromy, nahromaděné balvany, usazený štěrk. To jsou nejčastější problémy, které podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Hrdé napáchala povodeň nařece Moravě na Šumpersku (a části Pardubického kraje) v minulém týdnu.

V současné době se podle mluvčí pustili pracovníci Povodí Moravy do čištění tak, aby voda mohla korytem Moravy bez problémů téct. „Už nyní ale vodohospodáři hodnotí: škody po této povodni nejsou tak velké zejména díky protipovodňovým opatřením, které v tomto úseku státní podnik v minulých letech provedl,“ uvedla Hrdá.

Pracovníci Povodí se podle mluvčí do odstranění škod pustili téměř okamžitě, kdy bylo jasné,že voda už nebude dál stoupat. Nejproblematičtější úseky tak budou zprůtočněny už v polovině tohoto týdne. „V současné době se naši lidé a technika pohybují v katastrech obcí Červený Potok a Malá Morava. Postupovat pak budou k obcím Vlaské, Velká Morava, Horní Morava. K dnešnímu dni jsme odstranili 28 stromů,“uvedla vedoucí provozu Šumperk Hana Ficnarová. Povodí Moravy tak zprůtoční úsek dlouhý asi 1,2 kilometrů. Přesto, že jsou práce z velké části prováděny vlastními kapacitami, vyšplhají se náklady na znovu zprůtočnění koryta do stovek tisíc korun. Přestože Povodí Moravy ještě nemá vyčíslenou výši škod, kterou tato povodeň napáchala, už teď je jasné, že byla ochráněna velká část nemovitostí, které by v minulosti byly zaplaveny. „Protipovodňová opatření, která státní podnik stavěl po roce 1997, nyní ukázala svůj smysl. V tomto úseku totiž řeka Morava dosáhla svého maxima od roku 1997. Přesto majetek a životy lidí zůstal ochráněn. Je proto škoda,že se i přes veškeré úsilí Povodí Moravy a obcí nedaří dotáhnout k zahájení stavby i další připravovaná protipovodňová opatření, a to zejména z důvodu nedořešených majetkoprávních vztahů a nesouhlasu některých vlastníků. Věřím, že i letošní povodeň přesvědčí některé vlastníky k větší vstřícnosti,“ řekl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Řeka se nevylila zejména díky upravenému korytu v Hanušovicích, nových ochranných hrázích a zdech v Rudě nad Moravou nebo v Bohutíně-Chromči V Raškovězase navýšilo a rozšířilo komunikaci, která nyní zabránila tomu, aby se voda dostala k rodinným domům a do dvorů i zahrad. Funkčnost nových protipovodňových opatření byla potvrzena velkou vodou také v Postřelmově, na Desné-Sudkově nebo ve Zvoli.

Naše voda

26.7.2011 12.03, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2