4. 7. 2020

Povodí Moravy: Některá místa na tocích mohou ucpat ledové kry

Státní podnik Povodí Moravy v souvislosti s táním monitoruje místa na vodních tocích, která mohou ucpat ledové kry. Zásah si v Rožnově pod Radhoštěm vyžádal Hážovický potok. ČTK to dnes řekl mluvčí podniku Petr Chmelař.

Počasí zatím povodí komplikace nezpůsobuje, hladiny řek jsou nízko a zvyšují se jen mírně. Vyšší hladinu hlásí Malá Haná u Vyškova a také Rožnovská Bečva, obojí je ale podle Chmelaře ovlivněno ledy a neznamená to, že dochází k povodni. Na očekávaný příliv vody v souvislosti s táním sněhu a deštěm je podnik podle mluvčího připravený. Vodohospodáři už na začátku února začali preventivně snižovat hladinu Brněnské přehrady, snižuje se i hladina na Vranovské přehradě, podnik začal snižovat i hladinu na nádrži Bystřička.

“Především ale monitorujeme průchod ledových ker, které se mohou nashromáždit a tok ucpat, čímž může dojít k vylití vody,” řekl Chmelař. Zaměstnanci povodí dnes spolu s pracovníky města zasahovali na Hážovickém potoku v Rožnově pod Radhoštěm v tamní části Tylovice. “Uvolňovali jsme tam kry, hrozilo vylití vody a potenciální škoda na majetcích,” uvedl Chmelař. Dvě aktuální riziková místa jsou podle mluvčího v Rožnově pod Radhoštěm na Rožnovské Bečvě u silničního mostu, druhé na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně, kde se uvolnilo větší množství ker.

Hladiny toků v celé České republice se budou podle meteorologů zvedat kvůli dešti a tajícímu sněhu i v následujících dnech, povodňové ohrožení se ale nečeká. Nadprůměrné teploty se očekávají do čtvrtka, rtuť teploměru vystoupá nad deset stupňů Celsia.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (tání)

21.2.2017 15.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2