18. 7. 2019

Povodí Moravy jednalo se starosty obcí o omezení zdrojů znečištění povrchových vod

Po řadě zejména technických opatření na Plumlovské přehradě, Podhradském rybníku a Bidelci je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad nádržemi, a to zejména fosforu. Zdůraznila to dnes mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Povodí Moravy proto ve spolupráci s krajským úřadem Olomouckého kraje uspořádalo 29. července v sídle úřadu pracovní jednání s představiteli obcí, vodoprávních úřadů, krajské hygienické stanice, státního pozemkového úřadu a vodohospodáři. „Na společném jednání jsme se domluvili na urychlení odstraňování fosforu z odpadních a tím i povrchových vod,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Starostové na setkání deklarovali, že obce v nejbližších měsících zahájí, či v některých případech dokončí výstavbu kanalizací, ČOV i dostavbu či zprovoznění chemického odstranění fosforu z odpadních vod.

Jednání vyvolal nepříznivý vývoj hydrologických podmínek, který do soustavy nádrží omezil přítoky, čímž přestaly být zřeďovány vyčištěné i nevyčištěné odpadní vody. Následně pak v období lokálních extrémních srážek dochází k vnosu znečištění do nádrží propláchnutím přítoků povodňovými průtoky. V další etapě proto musí být odstraněny všechny zdroje fosforu, které zatěžují povrchové vody a následně i kvalitu vody v nádrži. Technická opatření na kanalizacích a ČOV doplní i dokončení komplexních pozemkových úprav v jednotlivých katastrech a správná zemědělská praxe.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

31.7.2014 16.06, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4