25. 5. 2020

Povodí Moravy dostalo pokutu za smrt dělníka

Za porušení bezpečnosti práce dostal státní podnik Povodí Moravy pokutu za smrt zaměstnance při kácení stromů podél potoka v Ježené na Jihlavsku. Informuje o tom regionální mutace zpravodajství denik.cz.

Tragédie se stala loni v květnu. Sankci podniku udělil Oblastní inspektorát práce (OIP) v Jihlavě. Poškozená rodina by se tak mohla soudit o odškodné. „Mohu potvrdit, že jsme pokutu udělili, ale k podrobnostem se nebudu vyjadřovat. Sankce není pravomocná,“ řekl Deníku vedoucí OIP v Jihlavě Jiří Semerád. Povodí Moravy nebylo o nic sdílnější.„Vzhledem k tomu, že je řízení neveřejné, nebudeme se k závěrům inspektorátu vyjadřovat. Činíme tak s ohledem na rodinu a další pozůstalé,“ sdělila pouze mluvčí státního podniku Veronika Slámová. Podle informací Deníku dostal podnik pokutu kolem dvou set tisíc korun. Hrozila jim sankce až tři miliony.

Osmatřicetiletý muž zemřel poté, co dělníci káceli stromy podél potoka a jeden ze stromů při pádu rozlomil vzrostlou olši. Ta spadla přes koryto potoka a zasáhla dělníka, který z místa těžby odcházel. Záchranáři o jeho život bojovali marně. Přilba by mu zřejmě nepomohla.

„Ještě čekáme na zprávu z inspektorátu práce, ale s největší pravděpodobností nikoho neobviníme, protože šlo o nešťastnou náhodu,“ uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dělník sice na hlavě neměl přilbu, ale ta by mu zřejmě stejně život nezachránila. Podle důvěryhodných informací dostal podnik pokutu za nevhodný způsob kácení stromů. Podrobnosti sankce ale obě zúčastněné strany tají.

Pokud by pokuta nabyla právní moci, mohla by se poškozená rodina navíc domáhat odškodného u soudu. „Pokud nakonec podnik dostane pokutu, tak půjde do pokladny státu a rodina z toho nebude mít nic. U soudu to mohou samozřejmě zkusit, ale i oni byšli do určitého rizika,“ konstatoval jihlavský právník Jan Herout.

Vedení Povodí Moravy si však riziko žaloby uvědomuje. „S rodinou komunikujeme ode dne, kdy k tragédii došlo. Vyjádření upřímné soustrasti doprovázené finanční výpomocí bylo pro nás samozřejmostí,“ naznačila mluvčí Veronika Slámová. Kolik podnik rodině přispěl, nechtěla mluvčí sdělit. Podle informací Deníku je to zhruba stejná částka, jako je výše pokuty.

Zdroj:http://www.denik.cz/regiony/povodi-moravy-dostalo-pokutu-za-smrt-20120123.html

24.1.2012 12.37, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31