24. 5. 2020

Povodí Moravy dokončuje mokřad u Plumlovské přehrady

Povodí Moravy, s.p. začalo ve spolupráci s ochránci přírody z Prostějova a biologickým dozorem budovat mokřad ve vzdutí Plumlovské přehrady v listopadu loňského roku. Závěrečnou fází stavby bude výsadba více jak tisíce kusů mokřadních rostlin, uvedla nyní mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

„Vysazovány budou běžné druhy, které se v Plumlovské přehradě vyskytovaly ještě v osmdesátých letech minulého století. Ve výsadbách bude dominovat především orobinec a rákos,“ přiblížil generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Výsadby jsou navržené tak, aby se na vybrané ploše vytvořila centra výskytu jednotlivých druhů, ze kterých se budou následně šířit dál. Takovýchto center bude v mokřadu vysazeno celkem šest.

Mokřad u Plumlovské přehrady, jehož výstavba stála necelé 3 miliony korun a vysázení mokřadních rostlin vyjde na dalších 130 tisíc, bude sloužit jako vstupní filtr pro přitékající vodu do nádrže a nabídne i vhodné prostředí pro život a rozmnožování desítkám druhů živočichů. „Mokřad pomůže s dočištěním vody, ale v žádném případě nemůže zvládnout vše, co do přehrady přiteče,“ upozorňuje biologický dozor Petr Loyka. Budovat mokřad v přehradě jako je Plumlov není podle něj běžné. „Vznikne zde zajímavá kombinace vodního a mokřadního biotopu,“ dodal.

Povodí Moravy, s.p. v loňském roce dokončilo celkovou revitalizaci Plumlovské přehrady včetně rekonstrukce hráze. S vybudováním mokřadu tak vyčerpalo všechny možnosti, které správce vodních toků a nádrží v oblasti vodního hospodářství může provést, aby co nejvíce přispěl ke zlepšení kvality vody v Plumlovské přehradě. Teď již záleží pouze na tom, jaká voda do ní bude přitékat.

Povodí Moravy, s.p. v současné době buduje mokřad i u nedalekého Podhradského rybníka. Stavební práce zde začaly v únoru, pokud půjde vše podle plánu, jako doposud, mokřad bude hotový letos na podzim.

Naše voda, foto: PMO

18.4.2014 8.56, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31