17.5.2011 13.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Povodí Moravy čistí plumlovskou nádrž podle plánu
Plumlovská nádrž už je zbavena většiny nánosů, ve kterých jsou živiny pro sinice. Zbývá odtěžit ještě asi 25 000 m3 sedimentů z původních asi 200 000 kubíků.
Podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Hrdé jde pro stavbaře o nejtěžší úkol. „Pohybují se teďv nejvíce zavodněných místech, kde více než kdy jindy musí bojovat s neúnosným terénem a těžkými mokrými nánosy,“ uvedla mluvčí. Přesto podle ní pokračují práce na odtěžení sedimentů z plumlovské nádrže podle plánu. Prácce na odtěžení sedimentů by měly skončit v závěru června. „Na zahájení napuštění nádrže si však lidé musí počkat do konce roku 2012. Povodí Moravy totiž využije vypuštěné nádrže k opravě návodního líce a koruny hráze,“ upozorňuje mluvčí.
„Nyní také čekáme na proschnutí sedimentů, vytěžených ze zatopené laguny„Bagr“. Ty odtěžila specializovaná firma za pomoci obojživelného sacího bagru,“ vysvětlil ředitel závodu Horní Morava (Povodí Moravy, s. p.) David Fína. Umělé vytvořené odvodňovací laguny následně stavbaři využijí na odvodnění sedimentů z lokality od přehradní hráze.
Z plumlovské nádrže nyní zmizel zasažený sediment z prostoru mezi starou hrází a přítokem. Odtěžena už je také většina nánosůz nepřístupných lagun. Státní podnik Povodí Moravy tak nechal vyvézt sediment, který se zde uložil za posledních osmdesát let. Tyto nánosy jsou z velké části bohaté na živiny a podporují život a rozvoj sinic. „Podle závěrů odborníků je navíc zasažena vrstva kolem 0,3 metru. Na všech místech Povodí garantuje odtěžení v minimální vrstvě 0,30 až 0,50 metru, v některých místech jsme však museli jít i do hloubky tří metrů,“ dodal ředitel Fína.
Fakt, že sedimenty nebudou po ukončení těžby zasažené živinami, neověřuje samo Povodí Moravy s.p., ale nezávislí experti. Do konce května bude probíhat průzkum avyhodnocení kvality zbylých sedimentů, který zastřešuje Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny Botanického ústavu Akademie věd ČR.
„Akce tohoto typu se nemůže obejít bez komplikací. Naopak vnímám celý proces čištění jako dobře zorganizovaný. O tom, zda zůstane nádrž dlouho dobu čistá, však už nerozhodne pouze Povodí Moravy, ale zejména my, občané a kompetentní úřady. Je důležité omezit přísun živin do vody a zhoršit tak podmínky pro rozvoj sinic,“ uvedl starosta města Plumlov Adolf Sušeň.
Jeho slova podporují i odborníci. Těžba sedimentů je totiž pouze prvním krokem k dlouhodobě čisté vodě v plumlovské nádrži. „Úspěch celé akce bude záviset jak na fungujícím odkanalizování obcí nad přehradou, tak i na provedení nebo neprovedení revitalizace okolní krajiny a protierozních opatření,“ zdůraznil biologický dozor akce Petr Loyka.
Zdroj: Naše voda
17.5.2011 13.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Předseda ÚOHS zrušil pokutu za tendr na čističku v Semtíně
Akt. 20.9.2024 15.50Rubrika: Vodovody a kanalizace
Povodí Moravy: První výpočty dokazují zásadní efekt nádrží
Akt. 20.9.2024 12.30Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině