30. 5. 2020

Povodí Moravy chce prosadit tři nové nádrže

Vedení státního podniku Povodí Moravy bude prosazovat vybudování tří nových nádrží, v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku, v Hanušovicích na Šumpersku na řece Moravě a ve Vlachovicích na Zlínsku v povodí Vláry.

Jde o projekty odhadem za zhruba 15 miliard korun. Některé z nich se v minulosti setkaly s kritikou veřejnosti. Stavba nádrží je důležitou součástí protipovodňových opatření, a navíc pomůže v boji se suchem, které je stejným problémem jako hrozící záplavy, řekl dnes ČTK generální ředitel firmy Jan Hodovský.

Povodí zpracuje do konce příštího roku pro vládu studii, v níž ke každé z nádrží navrhne několik variant, jak by mohly být vybudovány. Vládě některé z nich vodohospodáři doporučí. “Bude pak na ní, které vybere. Počítáme samozřejmě s tím, že budeme o záměrech jednat s obyvateli dotčených území a že nám vedení ministerstev životního prostředí i zemědělství pomůže občany přesvědčit o smyslu těchto projektů,” uvedl Hodovský.

V Teplicích nad Bečvou na Přerovsku se už před lety uvažovalo o stavbě nádrže, která by byla schopna zachytit až 169 milionů metrů krychlových vody. Projekt skončil tak, že by místo přehrady měl vzniknout jen suchý poldr, tedy hráz využívána jen v době povodní, kdy by mohla zachytit přibližně 35 milionů metrů krychlových vody. Podle Hodovského je to ale nedostatečné. “Nemá smysl. Potřebujeme v době dešťů zachytit vodu, pak ji udržet a v době sucha díky nádrži zvýšit průtoky v Moravě,” uvedl ředitel. Tento záměr zatím ztroskotal na jednáních s majiteli pozemků.

Podporu u veřejnosti neměl ani projekt stavby nádrže v Hanušovicích na Šumpersku, kde měla vzniknout obdobně velká přehrada. Tamní lidé se proti tomuto projektu ohradili. “Je třeba jim vysvětlovat, že jde o solidaritu s těmi, kdo žijí a zemědělsky hospodaří na dolním toku Moravy. Hanušovická nádrž by navíc mohla být novou rekreační zónou,” doplnil Hodovský.

Ve Vlachovicích na Zlínsku chtějí vodohospodáři zbudovat přehradu, která by zachytila asi 19 milionů metrů krychlových vody. Tento projekt je důležitý také pro lepší zásobování lidí pitnou vodou. Záměr sice v minulosti vznikl na papíře, nikdy ale nebyl dotažen až do stavebního projektu.

“Je důležité si uvědomit, že problémy se suchem, které máme, jsou v mnoha ohledech závažnější než hrozba záplav. Pokud v horní části povodí Moravy nevytvoříme nádrže, z nichž bychom mohli při suchu koryta řek dotovat vodou, potíže nevyřešíme,” dodal ředitel.

Zdroj: ČTK

4.11.2014 16.50, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31