22.1.2019 8.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Povodí Labe varuje před vstupem na zamrzlé vodní plochy
Povodí Labe upozorňuje veřejnost na rizika spojená se vstupem na zamrzlé vodní toky a nádrže.
Současná předpověď počasí slibuje období s celodenními teplotami pod bodem mrazu. Nádrže v horských oblastech jsou již zamrzlé a dá se předpokládat, že ledová pokrývka se začne vytvářet i na proudících vodách a na nádržích v nižších polohách.
„Led vždy láká veřejnost k provozování zimních sportů. Bruslení a další sporty na zamrzlých plochách jsou činnosti, které lze považovat za obecné užívání povrchových vod a vstup na led je na vlastní nebezpečí. Při vstupu na zamrzlé vodní plochy je nutné vždy velmi pečlivě zvážit rizika, která v dané lokalitě hrozí,“ říká mluvčí povodí Hana Bendová.
„Vodní plochy nezamrzají rovnoměrně, tloušťka a pevnost ledu se může odlišovat a tyto odlišnosti jsou pouhým okem neviditelné. Na vodních nádržích se provádí manipulace s hladinou. To může vést k vytváření prasklin v ledu, dutin pod ledem, k jeho zeslabování a celkové nestabilitě ledové plochy. Led je v důsledku manipulace často „zavěšen“ i mnoho centimetrů nad skutečnou vodní hladinou. Na vodních tocích dochází k podobným jevům samovolně vlivem kolísání vodního stavu,“popisuje Bendová.
K nestabilitě ledu přispívají i výkyvy počasí. Bezpečnost osob na ledové ploše nemůže být zajištěna a pohyb na ní může být velmi rizikový.
Nebezpečí se vystavují i osoby pohybující se v korytech zamrzlých toků. Tekoucí voda je v mrazivém počasí teplejší než okolí a dle konfigurace břehů je pevnost ledu velmi proměnlivá. V korytech řek a potoků dále hrozí vznik ledových nápěchů. Při jejich uvolnění se průtok může velmi rychle změnit a vážně ohrozit osoby pohybující se v prostorách pod těmito ledovými jevy.
„Ochranná pásma vodárenských nádrží samozřejmě platí i v zimním období a na ledové plochy těchto nádrží je vstup dle § 30 Vodního zákona přísně zakázán, a to i v případě, že led je pod sněhovou pokrývkou. Porušení tohoto zákazu je kvalifikováno jako přestupek dle § 116 Vodního zákona s následně vyplývajícím přestupkovým řízením. V územní působnosti státního podniku Povodí Labe se jedná o nádrže Hamry, Křižanovice, Vrchlice, Souš a Josefův Důl,“upozorňuje Bendová.
Naše voda,ilustrační foto
22.1.2019 8.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině