13.5.2011 13.24, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Povodí Labe: Poldry jsou jen kompromisním řešením
Přestože se v současné době soustředí pozornost společnosti a investorů do budování ochrany lidí a majetku před nadbytkem vody v případě povodní, je strategické uvažovat také o opatření s opačným účinkem, která vodu v krajině zadržují a působí jako její zásoby při nedostatku vody.
Uvedl to dnes v rozhovoru pro portál Naše voda generální ředitel státního podniku Povodí Labe Tomáš Vaněk. „Společnost bohužel není v současné době zralá k tomu, aby přistoupila na myšlenku, že by se měly v krajině také stavět přehrady. Samozřejmě ne jako jediné opatření, ale jako doplňující opatření a někdy jako nezbytné opatření,“ řekl Vaněk. V současné době se podle jeho slov považují za optimální opatření pro zadržení vody v krajině poldry, které všechny problémy vyřeší. „Poldry ale samozřejmě vše neřeší, ty jsou od toho, aby maximálně snížily problém povodní, ale jen do určité míry. Poldr si musí s vodou poradit sám, není u něj žádná obsluha, nemá hráze a jeho možnosti jsou omezené a mají tak nižší účinek,“ podotýká Vaněk.
Společnost by si podle něj měla uvědomit, že zatímco dnes bojujeme s velkou vodou, zítra může být vody málo. „Přehradní nádrž dokáže řešit problémy komplexně, tedy jak nadbytek vody, tak její nedostatek, což poldr nikdy nedokáže,“ tvrdí šéf Povodí Labe. Budování poldrů takVaněk považuje za kompromisní řešení, vhodné možná pro současné období velkých vod, ale ne pro období za 10 až 20 let, kdy se v ČR můžeme naopak potýkat se suchem.
Petr Havel
13.5.2011 13.24, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla