21. 9. 2020

Povede nedostatek vody v rybnících k předčasným výlovům?

Zatímco v některých lokalitách se rybáři zatím úspěšně snaží o zachování alespoň základních podmínek pro další chov ryb, jinde už bylo nutné přikročit kvůli malému množství vody a nedostatku kyslíku v rybnících k nuceným výlovům. Informují o tom regionální média.

Například na Kutnohorsku se zatím nucené výlovy neuskutečnily. „Jezdíme po jednotlivých rybnících a kontrolujeme jejich stavy,“ potvrdil Kutnohorskému deníku jednatel společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora Stanislav Peroutka. V rybnících je sice podle něj vody málo, ale kritický stav zatím ještě nenastal. „Nedostatek vody je nyní všeobecný problém nejen na Kutnohorsku, ale v celé republice,“ zdůraznil Peroutka. Nejméně vody na okrese Kutná Hora je na Muším křídle, kde je menší přítok. „Zatím nejsou vyhlášena žádná zvláštní opatření. Nemuseli jsme přikročit k předčasnému výlovu. Úhyn ryb je minimální,“ dodal. Nyní budou rybáři čekat, jak se bude měnit situace v příštích dnech.

Horší situace je na jihu Čech, konkrétně na Jindřichohradecku, kde letos spadlo nejméně srážek. Rybáři tam omezili krmení a každodenně okysličují vodu. Některé rybníky už ale museli kvůli úbytkům vody a poklesu hladiny nuceně vylovit a ryby z nich přemístit jinam. Sucho bude mít nejspíše i nepříznivé ekonomické důsledky. Ryby budou letos menší, pravděpodobně se zvýší i jejich úhyn. Někde se po tropických dnech obávají toho, že po nich přijdou silné srážky a takzvané bleskové povodně. „Situace začíná být kritická. K mnohým rybníkům musíme každou noc vyjíždět s agregáty a čeřit vodu. Té nám v rybnících chybí více než 35 procent. Srážky se nám vyhýbají,“ řekl ČTK výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Ladislav Štercl. Úbytek vody trápí i chovatele z Rybářství Hluboká. „Máme mělké rybníky, chybí nám asi třetina vody,“ sdělil firemní zootechnik Aleš Kříž. „Na rybnících, kde je to možné, máme nasazenou techniku na čeření, abychom doplnili pro ryby kyslík, nic víc s tím dělat nemůžeme. Omezili jsme krmení, při nedostatku kyslíku by totiž mohlo docházet k úhynům,“ řekl. Hlubočtí zatím vylovili dva skoro vyschlé rybníky a chystají se na další.

Také v rybnících obhospodařovaných Rybářstvím Třeboň chybí kolem třiceti procent vody. „Není to plošné, jsou soustavy, které jsou na tom hůř a které jsou na tom lépe. Kde je nedostatek vody výraznější, tam máme nasazenu techniku. V současné době neevidujeme zhoršení zdravotního stavu ryb ani žádné úhyny,“ shrnul ředitel Josef Malecha. Na Blatensku chybí podle zootechnika Karla Nusla více než čtvrtina vody, nedostatek jí je i na sádkování ryb. „Ryby nejvíc ohrožuje nedostatek kyslíku, někde nelze techniku nasadit, protože u rybníků není elektřina a zvyšovalo by to náklady,“ konstatoval Nusl.

Také moravské Rybníkářství Pohořelice v některých rybnících už zastavilo přikrmování ryb, aby jejich metabolismus zvládl náročné podmínky, Rybářství Hodonín zatím příkrmy pouze omezuje. Pohořeličtí vidí situaci nejkritičtěji na Znojemsku, kde je největší sucho. „Snažíme se zajistit co nejlepší přítok z potoků, v nichž je hodně málo vody. Je potřeba mít vyčištěné mříže a další záležitosti, které přítok usnadní. Některé rybníky však přítoky nemají a čekají jen na déšť,“ uvedl ředitel podniku Roman Osička. Právě mírné ochlazení a alespoň občasný déšť by měly podmínky v nejbližších dnech vylepšit a ochladit vodu v rybnících. „Kapr je sice teplomilná ryba, ale ideální je pro něj teplota 24 stupňů,“ připomněl Osička.

Na Pardubicku mají rybáři a vlastně i ryby štěstí, že tamní rybníky napájí voda z Opatovického kanálu a neobvykle dlouhé sucho tak zatím ryby neohrožuje. Dva menší rybníky s násadami však podle majitele společnosti Rybniční hospodářství Adolfa Vondrky museli rybáři i tak kvůli nedostatku vody vylovit. Sucho je podle Vondrky horší než loni, ryby ale zatím nehynou.

Mezi ryby citlivé na množství kyslíku patří podle jednatele Českého rybářského svazu Jana Štípka především lososovité ryby, pstruzi a lipani. Zdravotní problémy by mohly mít i dravé ryby, ale ty žijí hlavně v přehradách, kde se schovají do hlubších poloh. Ani ceny ryb podle rybářů kvůli vyšším nákladům výrazněji nahoru nepůjdou. Jednak je tu cenový strop daný konkurencí ostatního masa. A pokud se navíc počasí umoudří, situace se může vrátit do obvyklých mezí.

ČTK a regionální deníky, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

28.7.2015 15.04, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4