10. 7. 2020

5.11.2018 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Potravinovému odpadu lze vdechnout nový život

Odpad z potravin nemusí nutně skončit v odpadkovém koši. Poukazuje na to seznam iniciativ, která zpracovala společnost Veolia a o kterém informoval partnerský portál prumyslovaekologie.cz.

Každoročně se třetina vyrobených potravin vyhodí, ač by mohly pomoci lidem v nouzi. A přesto, že se jedná o biologicky odbouratelný odpad, i ten poškozuje životní prostředí. Na skládkách komunálních odpadů je totiž tento odpad jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů. Když se například rozkládají rajčata, uvolňují metan, což je plyn, který má 25krát vyšší potenciál oteplení planety, než CO2. Vylévání kuchyňského oleje do dřezu výrazně narušuje čištění odpadních vod. Odhaduje se, že 1 litr oleje kontaminuje 1000 litrů vody. Vyvíjí se různá řešení, jež by dala potravinovému odpadu další uplatnění. Jedná se o nové materiály, hnojiva, kosmetika, energie, a dokonce i chemikálie. Společnost Veolia dala nyní dohromady seznam některých iniciativ, které potravinový odpad zapojují do kola cirkulární ekonomiky.

Znovuvyužití v restauracích

Po celém světě se už dnes objevují “udržitelné” restaurace. Na talíř vám naservírují jídlo, které bylo uvařeno za použití potravin, jenž nebyla prodána nebo nebyla vhodná k prodeji (protože neměla ten “správný” vzhled) a jinak by byla vyhozena. Některé pivovary dostávají z pekáren a supermarketů neprodaný chléb, melou jej na mouku a používají při výrobě piva. Chléb může nahradit až třetinu obilovin, které se obvykle použijí v procesu vaření.

Použití jako hnojivo

V Plan d’Orgon, ve francouzském Bouches-du-Rhône, jsou zbytky ryb a další organické odpady z moře posílány do výrobních zařízení, kde z nich vyrábí hnojiva.

Výroba nových materiálů

Flexibilní a odolnou alternativu ke klasické kůži lze vyrobit z rybí kůže a vláken ananasových listů. Vědci z Ohia přišli zase na metodu, ve které vaječné skořápky a rajčatové slupky částečně nahrazují saze, které se využívají k výrobě pneumatik. Harvardští vědci zjistili, že po rozkrojení krevetových skořápek je možné z nich vyrobit bioplast, který je plně biologicky odbouratelný v pouhých 3 týdnech. Na stejném principu vyvinula společnost Decathlon obuv na vodní sporty – obuv se vyrobí z lastur ústřic rozdrcených na prach. A také k výrobě stavebních materiálů lze využít organického odpadu: houbové cihly, banánový koberec a akustické panely ze sušených bramborových slupek.

Další informace na: http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/104823/potravinovemu-odpadu-lze-vdechnout-novy-zivot.aspx, ilustrační foto archiv Naše voda (ozdoby z kůže ryb)

5.11.2018 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2