2. 7. 2020

Poslanci chtějí opět zabránit plánům na splavnění Berounky

Poslanci chtějí opět zabránit plánům na splavnění posledních zhruba 40 kilometrů toku Berounky. V novele zákona o vnitrozemské plavbě chtějí vyřadit úsek řeky od říčního kilometru 37 do přístavu v pražském Radotíně ze seznamu využitelných dopravě významných vodních cest. Pod návrhem je podepsáno sedm desítek poslanců z většiny sněmovních klubů v čele s poslankyní STAN Janou Krutákovou.

Se stejným návrhem přišla poslankyně Krutáková již loni. Vložila ho jako pozměňovací návrh do novely zákona o vnitrozemské plavbě, která měla umožnit vodákům plavbu s alkoholem v krvi. Sněmovna sice na pozměňovací návrh ohledně Berounky přistoupila, ale protože Sněmovna zákon nakonec neschválila jako celek, padl i tento pozměňovací návrh.

Poslanci uvádějí, že důsledkem zařazení dolního toku Berounky do seznamu dopravně významných využitelných vodních cest je i povinnost příslušných úřadů prosazovat její splavnění. To by podle nich ale znamenalo i významné stavební zásahy včetně vybagrování dna. Projekt splavnění Berounky je podle nich překonaný a je i v rozporu se současnými principy vodní dopravy, péče o přírodu a krajinu a především principem udržitelného rozvoje.

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) vyjádřil již loni za ministerstvo dopravy s návrhem nesouhlas. Argumentoval hlavně tím, že samotné zařazení říčního úseku do seznamu využitelných vodních cest nezakládá povinnost vybudovat zde říční stupně, a tedy nepředstavuje ohrožení chráněných objektů na dané trase. Uvedl také, že zařazení Berounky do seznamu využitelných vodních cest by umožnilo využít pro případné investice peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Se splavněním části Berounky nesouhlasí ani obce a pražské městské části v okolí jejího dolního toku. Úpravy Berounky pro motorové lodě by podle nich zhoršily dopady povodní a charakter krajiny kolem řeky, která si dosud uchovala přirozené koryto.

Poslanecký návrh nyní dostane k projednání vláda. Na vyjádření stanoviska má 30 dní.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Hynek Moravec – Selffotografoval

6.10.2019 11.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Lodní doprava

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2