29. 5. 2020

Pomozte studánkám ve vašem okolí v rámci projektu 72 hodin

S obnovou studánek mohou zájemci pomoci v rámci projektu 72 hodin, který letos proběhne 12. – 15. října. Informoval o tom Jakub Havel z agentury Botticelli.

Tipy na studánky, které potřebují pomoci, najdete na stránkách projektu www.72hodin.cz/2017/p/102, ale určitě se najde i řada jiných, které si zaslouží zvelebit. Domluvte se s kamarády a přihlaste v rámci akce 72 hodin svůj vlastní projekt vyčištění a uklizení studánky, kterou znáte. Nebo se můžete přihlásit jako dobrovolník a připojit se k již zaregistrovanému projektu. Ty najdete na webové stránce projektu 72 hodin.

Studánek je v České republice evidováno téměř pět tisíc, ale ještě ve druhé polovině minulého století se jejich počet odhadoval na více než dvojnásobek. Pozornost věnují studánkám nejen ochránci přírody, ale v posledních letech se do jejich postupné obnovy a údržby zapojuje nejen stále více lidí, ale i obcí a firem.

V letošním roce odstartoval projekt Živé studánky iniciovaný značkou pramenitých vod Toma, který si klade za cíl postupně obnovovat vybrané studánky ve všech krajích České republiky a od příštího roku i na Slovensku. Díky hlasování veřejnosti tak bude odborně zrenovováno prvních devět zanedbaných studánek. Obnova studánky může být celkem náročná záležitost a je lepší, když probíhá ve spolupráci s odborníky. Do rozsáhlejších úprav se není vhodné pouštět bez odborných znalostí typu pramene a hydrologických poměrů v okolí.

Nicméně udržovat existující funkční studánku ve svém okolí může každý. I to by však mělo mít svá pravidla. Pokud se chcete i vy sami aktivně podílet na péči o některou ze studánek, je třeba k takovému počinu přistupovat s rozvahou, aby dobrá vůle a snaha nepřišla vniveč. Většině studánek pomůže několikrát za rok šetrné odstranění nánosů ve výtokové trubce, vyčištění odtoku a úprava přístupu, který je často podmáčený. A samozřejmě také uklizení případných odpadků v okolí studánek.

Jak můžete pomoci studánkám?

Bezpečný způsob je úklid odpadků v okolí či vyčištění nánosu u výtoku

Před čištěním samotné studánky se ujistěte, že tím nenarušíte životní prostředí některým živočichům či rostlinám

Vhodné je upravit přístup ke studánce, např. pomocí kamenů

Jakékoliv větší úpravy není možné provádět bez souhlasu majitele pozemku

Pro úpravy používejte pokud možno přírodní materiály

Další informace o projektu Živé studánky se dozvíte na www.zivestudanky.cz.

Naše voda, ilustrační foto (Květnická studánka) Živé studánky

 

5.10.2017 8.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31