17. 7. 2019

V Pomoraví plánují zaútočit na komáry letadlem

Změnit strategii boje proti komárům pro případ jejich kalamitního výskytu v obydlených oblastech v blízkosti lužních lesů Litovelského Pomoraví chce sedm obcí Olomoucka. Píše o tom Olomoucký deník.

Zatímco doposud hubí přemnožené okřídlence pozemními postřiky, do budoucna by obce chtěly nasadit do boje s komáry letadlo. Nešlo by o žádné plošné zásahy, ale cílené shazování přípravku do zaplavených periodických tůní a dalších komářích líhnišť. „V březnu jsme ve spolupráci s geoinformatiky z Univerzity Palackého poprvé provedli letecké snímkování Litovelského Pomoraví, které by předcházelo zásahu proti komárům v případě hrozící kalamity. Získané podklady by posloužily ke stanovení GPS souřadnic, abychom vedli přesný zásah do líhnišť ve stanovených oblastech,” vysvětloval záměr starosta Střeně Jiří Nevima.

Starostové plánují cestu do sousedního Německa, kde letecké hubení komárů úspěšně provádějí několik let.„Chceme se na metodu podívat. Zdá se nám zajímavá a mohla by zafungovat i v Litovelském Pomoraví,” naznačil Jiří Nevima. Pokud se shodnou, že aplikaci půjde přenést do lužních lesů kolem řeky Moravy, projednají možnost se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví. „Se starosty zatím řešíme pouze pozemní aplikaci. V chráněném území je však potřeba zasahovat pouze selektivně, kde je potřeba, ne látku rozprášit po lese. Uvidíme, až nás s metodou seznámí. O letecké aplikaci zatím nic bližšího nevíme,” reagoval vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví Michal Servus.

http://www.denik.cz , ilustrační foto archiv Naše voda

20.4.2016 7.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4