4. 6. 2020

Politickou krizi bych přivítal spíše než sucho, říká ministr Brabec

Středeční pořad Události- komentáře zpravodajské televize ČT 24 se věnoval především řešení problematiky sucha. Výtah z něj prezentoval server parlamentnilisty.cz.

Pořadu se mimo jiné zúčastnili ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr zemědělství Marian Jurečka. Babišův ministr Brabec prosil občany, aby šetřili s vodou. Mají nám prý pomoci i peníze z EU. Jurečka si posteskl, že jsme dosud s vodou příliš dobře nehospodařili. Komentář přidali i experti na vodohospodářské infrastruktury.

„Dnes bych raději přivítal vládní krizi, protože panující sucho je opravdu vážné,“ konstatoval hned v úvodu ministr Brabec. Problém totiž spočívá v tom, že Česko trpí suchem na celém svém území, a to je pro nás velmi nezvyklá situace. Proto ministr apeloval na občany, aby šetřili s vodou. “Větru a dešti neporučíme, to možná už v Severní Koreji, ale u nás ne,“ dodal. Proto přichází s oním apelem na občany.

Musíme se naučit zadržet vodu v půdě, v lesích, musíme se starat o to, aby nám neutíkala voda z betonových ploch z republiky a tak podobně. Pomoci nám v tom mají peníze z EU. Jurečka si následně posteskl, že jsme dosud nehospodařili s vodou příliš dobře, a to se musí změnit. Odmítl však spekulovat o tom, jestli dotace z EU nebudou pod záminkou sucha využity neefektivně. Konspirační teorie můžeme podle Jurečky vytvářet téměř o všem.

„Musím také bohužel z vlastní zkušenosti říci, že někteří zemědělci nepěstují v některých oblastech vhodné plodiny,“ dodal Jurečka. Nemá však prý na mysli např. řepku. Odborníci podle Jurečky vědí, že je to plodina relativně vhodná. Následně zopakoval, že zemědělci se musejí naučit lépe hospodařit s vodou.

Svůj pohled na hrozivé sucho přidali i experti na zemědělství, životní prostředí a venkov František Havlát, generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský a starosta Němčovic Karel Ferschmann. Posledně jmenovaný si posteskl, že mnozí zemědělci půdu v podstatě plundrují a nic do ní nevracejí. Havlát si netroufl od stolu říci, zda jsou zemědělci takto vinní. Měli bychom si ale uvědomit, co se v Česku dělo po sametové revoluci. Panovala zde představa, že se většina zemědělské produkce do naší země doveze, a zemědělci na to reagovali. Museli se navíc vypořádat s nepříznivým legislativním prostředím.

Poslední slova přidal Jan Hodovský. Varoval, že některým průmyslovým podnikům může být krátkodobě zakázáno průmyslové využití vody. Zatím ale žádný takový verdikt nepadl.

Zdroj: Parlamentní listy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

13.8.2015 10.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5