4. 7. 2020

4.3.2013 8.33, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

V polích je zatím dostatek vláhy

Zima bohatá na sněhové srážky a mírná na mrazy nastartovala příznivě začínající zemědělský rok. Upozorňuje na to deník Mladá fronta DNES.

„Srážky doplnily vodu v půdě. Ta je teď vlhká až do hloubky šedesáti centimetrů, na lehčích a písčitých půdách například na Hodonínsku vsákla vláha ještě hlouběji,“ uvedl zemědělský meteorolog Tomáš Litschmann. A to je podle vinařů konečně dost i pro hluboko kořenící révu. „Tato zima byla pro vinaře perfektní. Byl sníh a nebyly velké mrazy. Vláha v půdě je před začátkem jara dostatečná,“ předpokládá proto zatím dobrý ročník předseda Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray. Zima mírná na mrazy a bohatá na sněhové srážky „nakopne“ po katastrofální loňské neúrodě způsobené mrazy a suchem i jihomoravské sadaře a zemědělce. Postupně tající sníh totiž na rozdíl od nárazových dešťů zajistí v půdě potřebnou dlouhodobou vlhkost, která je základem pro celý rok.

„Podmínky pro ovocné stromy jsou nyní skutečně dobré. Obáváme se ovšem ještě prudkých teplotních výkyvů, které by nyní mohly přijít,“ netajil se po loňských zkušenostech s prudkými holomrazy velkoněmčický sadař a člen předsednictva Ovocnářské unie Moravy a Slezska Roman Loskot. Meteorologové však zatím uklidňují, že i když teploty následující víkend klesnou, nebude to nijak kritické.

„Dá se čekat ochlazení oproti teplotám, které budou dosahovat v polovině týdne i mírně nad deset stupňů,pravděpodobně ale noční teploty neklesnou ani k minus pěti stupňům Celsia,“uklidnil jihomoravské zemědělce brněnský meteorolog Peter Hruška. Tyto pro březen běžné teploty tak neublíží ani dobře nastartované ozimi, která v nepříliš promrznuté půdě dobře přezimovala. A i když třeba na polích na Břeclavsku a Blanensku stojí ještě místy louže z tajícího sněhu nebo sněhová peřina, měla by vodu dobře pojmout a nezpůsobit zahnívání obilovin v pozdější době.

Zemědělci potřebují dobrý rok jako sůl. Ten loňský pro ně byl katastrofální. „Špatně jsme na tom po loňské sezoně teď asi všichni a většina zemědělců na okrese přežívá jen díky úvěrům,“ přiznal rozčarování z vládního nezájmu šéf agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkař. K optimistické náladě nemá před startem sezony zatím důvod ani Václav Hlaváček, který v Agrární komoře ČR hájí zájmy Jihomoravského kraje. „Loni dosáhl výpadek v produkci jen v některých oblastech na Břeclavsku až alarmujících 85 procent. Jedna příznivá zima zemědělcům tak obrovské ztráty nenahradí. A navíc na jaře může přijít prudký nárůst teplot a rychlé odpařování vody nebo záplavy,“ varuje ještě Hlaváček před přehnaným optimismem.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava

4.3.2013 8.33, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2