18. 7. 2019

V podzemí Jablonce se rodí ochranná štola před povodní

V Jablonci pokračuje velkolepá stavba protipovodňové štoly za půl miliardy korun. Připomíná to regionální liberecká mutace deníku Mladá fronta DNES.

Podle listu se tak lidé musí připravit na to, že městem budou projíždět pomaleji a cyklisté zase na uzavření stezky kolem přehrady. Koupání v nádrži stavba prý neohrozí.

Štola bude dlouhá 1,3 kilometru a povede pod jabloneckými ulicemi od loděnice a vyústí do Lužické Nisy poblíž plynárny. „Na silnicích nad štolami umístíme dopravní značení s omezením rychlosti a s upozorněním na probíhající práce,“informoval mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek. Výraznějším omezením bude uzavření cyklostezky u památného stromu u loděnice v blízkosti sídliště Mšeno. „Zde vybudujeme nový vtokový objekt z přehradní nádrže do odtokové štoly,“ doplnil mluvčí.

Ti, kteří vyhledávají jabloneckou přehradu v letních měsících kvůli koupání, se nemusejí bát, že o něj přijdou. Jirásek ujistil, že stavbu navrhovali tak, aby v přehradě koupání bylo možné. Hladina klesne o tři metry. „Jediné, co může rekreanty omezit, je prach a hluk,” říká Jirásek.

Firma Metrostav, která je dodavatelem stavby, zahájila práce již ke konci loňského roku. Pracovníci již například pokáceli stromy v Hraničné a Jabloneckých Pasekách, také byla nutná přeložka inženýrských sítí. To jsou jedny z mála prací, které mohou kolemjdoucí sledovat. Kromě objektu u loděnice se veškeré práce budou odehrávat pět metrů pod zemí. Jablonecká radnice se na stavbě štoly nebude nijak podílet.„Firmě jsme pronajali jen některá parkoviště,“ poznamenal jablonecký místostarosta Petr Vobořil.

Štola má zachytit Na Lužické Nise až stoletou vodu, Bílou Nisu má ochránit před padesátiletou povodní. V případě povodně odvede tunel vodu za město do míst, kde už nemůže škodit. S novou štolou bude chráněný nejen Jablonec, ale také Vratislavice. S výstavbou nové štoly dojde také k rozšíření té stávající, která vodu do přehrady přivádí z Jabloneckých Pasek. Nové dílo musí být hotové nejpozději v polovině roku 2013.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – liberecký kraj

 

24.2.2012 17.01, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4