2. 6. 2020

Podyjská oblast tmavé oblohy by mohla sahat až ke Slavonicím

Zástupci šesti obcí Podyjí, Správy parku, firmy E.ON i České a Znojemské astronomické společnosti na konferenci ke čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí (NP) připojili své podpisy pod Memorandum Podyjské oblasti tmavé oblohy. Informuje o tom aktuální bulletin NP Podyjí e-listí.

Signatáři, mezi kterými jsou například Havraníky, Hnanice, Mašovice, Lukov, Lesná nebo Vranov nad Dyjí, se zavazují usilovat o ochranu vymezeného prostoru před světelným znečištěním, sdílet za tímto účelem potřebné informace a dobrovolně přispívat dle svých možností k naplňování účelu oblasti tmavé oblohy.

Celý text:  Memorandum Podyjské oblasti tmavé oblohy (1,06 MB)

“Memorandum je prvním krůčkem k vyhlášení celé oblasti, jejíž hranice by od Znojma mohly sahat až ke Slavonicím. V roce 2017 bychom chtěli projekt Podyjské oblasti tmavé oblohy začít projednávat s dalšími úřady krajů i obcí a získat je k podpisu Memoranda,“ popsal ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Noční obloha nad Podyjím je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Vyplývá to z pozorování České astronomické společnosti, které se uskutečnilo před několika lety. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo.

Noční obloha nad Podyjím má tak podle astronomů na některých místech lepší vlastnosti než dvě vyhlášené oblasti tmavé oblohy v Jizerských horách a Beskydech.  Podobné podmínky pozorovali jen na odlehlých místech jižních Čech a na území Národního parku Šumava. „Národní park Podyjí a jeho přilehlé okolí představují oblast s poměrně zachovalým nočním prostředím. Takový stav je v Česku spíše výjimkou než pravidlem.  Doporučujeme proto Správě parku, obcím i jejich občanům, aby věnovali pozornost tomuto přírodnímu zdroji a odkazu,” řekl již dříve člen týmu, který měřil stav oblohy v národních parcích, Vojtěch Kohout.

Astronomové proto doporučují, aby se při další výměně pouličních světel v obcích kolem národního parku přemýšlelo i o tom, zda lze světla dobře směrovat a zda mají minimální nebo žádné vyzařování do nežádoucích směrů. Ve Znojmě by se měl podle nich více zohledňovat vliv na noční prostředí při výběru dekorativního a architektonického osvětlení. „Nejde nám o to, aby se svítilo méně. Jde nám o zkvalitnění osvětlení,” vysvětlil Kohout.

Více informací o světelném znečištění naleznete na http://www.svetelneznecisteni.cz/

Zdroj a mapka: e-listí NP Podyjí

20.12.2016 11.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5