19. 10. 2018

Podporu Českého piva čeká změna inspirovaná i vinaři

Výrobci piva a surovin pro něj chystají radikální změnu způsobu, jak získávat peníze na výzkum a propagaci Českého piva. Píše o tom deník E 15.

Podpora se má týkat tradičně vařeného pěnivého moku, který lze označit chráněným zeměpisným označením České pivo schváleným Evropskou komisí před pěti lety. Přede dvěma lety sice výrobci piva založili Sdružení pro podporu Českého piva a loni dokonce i nadační fond, ale moc se toho zatím nestalo. Sdružení příliš nefunguje a nadace nevybrala téměř žádné peníze.

Od změn, inspirovaných mimo jiné Vinařským fondem, si pivovarníci slibují větší šance pro získání peněz, a to i od státu. Do sdružení by také měla mít nově přístup například Potravinářská komora. Vznikne i dozorčí rada, jejímiž členy se bez nároku na honorář stanou poslanci, kteří by měli dohlížet na využití peněz od státu. O změnách se bude hlasovat na valné hromadě za necelé dva týdny.

„Vinařský fond je úspěšným projektem na podporu domácí výroby vína a byl jedním ze zdrojů inspirace, ze kterého sdružení čerpalo pro rozvoj nadačního fondu,“ uvedla Kateřina Krásová, mluvčí Plzeňského Prazdroje, který je spoluzakladatelem sdružení. Důvodem změn je skutečnost, že zájem pivovarů o výrobu Českého piva stále roste a nyní tvoří tři čtvrtiny tuzemské produkce. Zvyšují se ale také náklady na jeho výzkum i propagaci.

Inspirace Vinařským fondem je logická. Vinaři v minulosti s podporou poslanců mimo jiné prosadili nulovou spotřební daň na víno a ubránili se i loňskému pokusu ji zavést ze strany tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Naopak pivovarníkům od počátku roku 2010 spotřební daň stoupla o třetinu na 320 korun z hektolitru desetistupňového piva, což byl jeden z důvodů poklesu spotřeby a výroby piva v dotyčném roce o osm procent.

Kromě Prazdroje patří mezi spoluzakladatele sdružení Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (VÚPS), Heineken ČR, Budvar, pivovary PMS a sladovny Soufflet ČR. Zdržení při rozjezdu je možné podle ředitele ústavu Karla Kosaře přičíst legislativním průtahům způsobeným zájmem určitých subjektů mimo pivovarnictví vstoupit do sdružení, které mají vlastní představu o jeho fungování. „Protože se zdá, že jednání vstupují do závěrečné fáze, předpokládám funkčnost celého systému v první polovině příštího roku,“ uvedl Kosař.

Pivovary a sladovny a další subjekty již přispívaly na výzkum Českého piva prostřednictvím podpory ústavu miliony korun ročně. Do roku 2011, kdy sdružení vzniklo, ale příspěvek firem z komerčního sektoru během předcházejících pěti let podle tehdejších údajů VÚPS klesl o třetinu na deset milionů korun.

Důvodem byly mimo jiné centralizace průmyslu, zavírání průmyslových pivovarů a sladoven, zahraniční vlastníci, kteří nepodporují výzkum na národní úrovni, krize i zvýšení spotřební daně na pivo.

Zdroj: deník E 15, ilustrační foto Naše voda

14.11.2013 8.43, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >