3. 6. 2020

Podle Greenpeace rybářský průmysl krade potravu tučňákům a velrybám v Antarktidě

Organizace Greenpeace pět let mapovala aktivity firem, které v Jižním ledovém oceánu těží kril – drobné korýše, na nichž jsou místní živočichové existenčně závislí. Informuje o tom ekologický portál enviweb.cz.

Vyšetřování odhalilo, že rychle rostoucí průmyslový rybolov s sebou v panenské přírodě Antarktidy přináší řadu environmentálních rizik. Rybářský průmysl se zaměřil na kril, protože se dá využít při výrobě potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami, krmiva pro ryby chované na farmách, ale i v konzervách pro domácí mazlíčky. A přestože se tento průmysl sám prezentuje jako jeden z nejudržitelnějších na světě, nová zpráva Greenpeace International tuto představu vyvrací.

Vyšetřování zjistilo, že…

Intenzivní průmyslový rybolov operuje v těsné blízkosti míst, kde se krmí velryby a tučňáci, takže jim odčerpává potravu z jejich přirozeného prostředí.

Rybářské lodě kotvily v chráněných oblastech i přes riziko poškození mořského dna či negativní vliv na místní divoká zvířata.

Rybářské flotily se dopouštěly tzv. transhipmentu – překládaly úlovek ještě na moři do obřích nákladních lodí, které dodržují jen slabé bezpečnostní protokoly bránící únikům odpadu či ropy do životního prostředí. Transhipment je kvůli své netransparentnosti aktivitou, která je přímo spojována s porušováním zákonů na ochranu životního prostředí i s porušováním pracovních práv.

Greenpeace proto požaduje, aby okamžitě ustala těžba krilu v oblastech ve Weddelově moři, kde Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě zvažuje vyhlášení nové chráněné rezervace.

Zpráva byla vydána v průběhu tříměsíční expedice Greenpeace v Jižním ledovém oceánu. V rámci ní probíhal unikátní vědecký výzkum. Expedice má za úkol přinést důkazy, že unikátní ekosystémy v oblasti Weddelova moře je zapotřebí chránit a že by zde měla vzniknout rezervace pokrývající 1,8 milionu kilometrů krychlových. Je to součástí kampaně, která požaduje, aby alespoň 30 % rozlohy všech oceánů bylo chráněno do roku 2030.

Přečtěte si novou zprávu Greenpeace International: Licence to Krill: the little-known world of Antarctic fishing

Zdroj: www.enviweb.cz (redkačně mírně kráceno), foto Wikipedia, Národní úřad pro oceán a atmosféru USA

18.3.2018 11.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5