15.5.2017 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Počátek vodácké sezóny byl poznamenán nepřízní počasí
Takhle špatný start sezony půjčovny v posledních letech nezažily, nepříznivé počasí vyhnalo na vodu zatím jen skalní vodácké nadšence. Připomíná to karlovarská mutace deníku Mladá fronta DNES.
„Jestli si dobře vzpomínám, podobně chladný začátek sezony byl před šesti lety. Věříme, že už je to ale otázka jen několika dnů, než se počasí umoudří,“ doufá za půjčovny Dronte Míla Pražák. Práce na kempech už dávno skončily, nyní už se jen čeká na první vodní turisty. „Žádné extra novinky ale nechystáme, důvodem je nutnost pořídit EET pokladny. Zatím je to první fáze, kdy je pořizujeme do kempů, ale příští rok už je budeme muset mít i v autech, které rozváží čluny. Letos ještě zdražovat nebudeme, ale příští rok se tomu zřejmě nevyhneme,“ vysvětlil Pražák. Podobně to vidí i jeho konkurent z půjčovny Maskáč Jaroslav Barták. „My to neovlivníme a nic jiného nám zřejmě nezbude. Musíme si pořídit EET, i když uvidíme, jak to nakonec s naší vládou dopadne,“ odvětil Barták s tím, že i letos tedy zůstává cena za půjčovné stejná jako v minulém roce.
Novinkou v letošním roce měla být i několik let plánovaná lodní lanovka v Lokti, nakonec se to ale nepovede. „Je to naše zbožné přání. Projektovou dokumentaci jsme už odevzdali, ale čekáme na vyjádření úřadu. Už jsme s tím letos chtěli začít, ale zřejmě se to ani v tomto roce nepovede,“ dodal zklamaně Pražák.
Velkou nevoli vzbudila v minulém roce mezi vodáky vyhláška ministerstva dopravy, podle které musí o splouvání jezů vodáci žádat o povolení správce jezů. Vodákům jinak za sjetí šlajsny hrozila pokuta až 200 tisíc korun. „Vyhláška doznala změn, nyní už není potřeba mít náš souhlas na sjezd řeky Ohře. Podle mého se jednalo o nedopatření, neboť někdo při řešení lodní dopravy na řekách zapomněl na vodáky,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Stále ale platí, že Ottův jez u Chebu nebo u Radošova je pro vodáky nesjízdný. „Nejsou k tomu uzpůsobené. Jejich konstrukce výborně převádí průtok a tlumí energii přepadající vody, ale není příznivá pro vodní turistiku. Mluví o tom vodácký průvodce, kterým by se měli lidé řídit,“ uvedl Svejkovský. Mluvčí dlouhodobě varuje vodáky, že při splouvání nebezpečných jezů jde o život. „Člověk vyskytující se pod jezem ve vývaru se za určitých okolností nemá šanci z tohoto prostoru bez pomoci dostat,“ varoval Svejkovský. Oba jezy zkušení vodáci znají a sami vědí o jejich nebezpečí.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – karlovarský kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.5.2017 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě