9. 7. 2020

7.1.2016 0.18, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Po problémech s pitnou vodou dostane Nový Bor úpravnu vody

Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost.

Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry. Mají zabránit zhoršování kvality vody po deštích. V provozu budou od čtvrtka, řekla ČTK mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová.

Stovky lidí v Novém Boru a nedaleké Okrouhlé postihly na konci srpna loňského roku průjmy a zvracení. Hygienici pak 22. srpna zakázali pít vodu z veřejného vodovodu v části Nového Boru a Okrouhlé, když laboratorní rozbory odhalily fekální znečištění.

Ve vodě bylo nadlimitní množství bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. Zákaz byl odvolán o pět dnů později. “Příčinu onemocnění se nepodařilo jednoznačně prokázat,” sdělila ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Příčinou znečištění jednoho z vodojemů v Okrouhlé byly intenzivní deště. V Novém Boru byly ale zdroje vody v pořádku, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění. Zdroj hygienici neznají. U nemocných laboratorní rozbory ukázaly na nákazu způsobenou noroviry, které také způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. “Ve vodě je ale testy neodhalily,” řekla už dříve ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová. Znečištění se v Boru objevilo po rekonstrukci vodovodu.

Kvalitní pitnou vodu pro obyvatele Nového Boru i Okrouhlé, má zajistit úpravna, na jejímž vybudování se SČVK dohodly se Severočeskou vodárenskou. Po dokončení, které je plánováno na období duben až květen, by měla být na vodojem U Huti napojena i Okrouhlá. Zatím se podle Kardianové voda v oblasti více chloruje a kontroly její kvality jsou četnější. SČVK také přijala novou směrnici pro případy stavebně montážních zásahů do vodovodu. Mimo jiné je podle ní teď možné připojit nový či opravený úsek na stávající síť pouze po kontrolním odběru vody a analýze v laboratoři.

Zdroj: ČTK

7.1.2016 0.18, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2